Бюджетні процедури успішно виходять з тіні

Коли у грудні минулого року фракція «Народного контроля» у міській раді вийшла до своїх колег з пропозицією впровадження у нашому місті системи електронних закупівель PROZORRO, ми безперечно вірили в успіх цієї інновації, але передбачити настільки приголомшливі її результати не очікували – перші два місяця 2016 року після введення цієї реформи принесли міському бюджету близько 1,5 млн. гривень економії!

Тепер ми впевнені, що міський голова Андрій Білоусов ніколи не пошкодує про своє рішення надати відповідне розпорядження що до введення системи PROZORRO і, в подальшому, продовжить діалог свій конструктивний діалог з депутатами «Народного контролю» та інших фракцій, адже подібні реформи конче необхідні місту і владі для можливості вирішення питань життєдіяльності міста.

Але сьогодні я пропоную не святкувати чергову перемогу, а замислитись над величезною проблемою, яку ця реформа лише підтверджує – марнотратство, або, простіше говорячи, розкрадання місцевого бюджету! Система PROZORRO – це Редукціон (торги зі зниженням ціни), тобто такий собі «аукціон навпаки». Це означає, що переможцем відкритого конкурсу стає той претендент, який запропонує свій товар або послугу, що повністю відповідає вимогам замовника та технічному завданню, за найнижчою ціною. Весь процес торгів та визначення переможця ведеться відкрито в режимі on-line. Таким чином, за рахунок залучення додаткових учасників і, як наслідок, демонополізації освоєння окремими «щасливцями» бюджетних коштів ми отримуємо значну економію. Всі необхідні товари та послуги закуповуються своєчасно і тільки за ринковими цінами, а це означає, що хтось втрачає можливість отримання (за домовленістю) надприбутків!

Чи всі зраділи від такої зміни правил – ні! Створена розпорядженням міського голови комісія з депутатів та чиновників постійно отримує на свою адресу звернення від різних департаментів та управлінь щодо надання можливості не застосовувати PROZORROу своїй роботі та розрахунках з контрагентами. Свої звернення, здебільшого, чиновники обґрунтовують обмеженням часу та навіть відсутністю інтернету! У ХХІ-му сторіччі нам кажуть про відсутність інтернету, хоча на нарахування заробітних плат тих самих чиновників усього необхідного обладнання вистачає!

Як член цієї комісії хочу звернутися до керівників всіх департаментів, управлінь, відділів та комунальних підприємств міськоїради: процес введення прозорості у використанні бюджетних коштів, що є коштами усієї громади нашого міста, не зупинити і тому прошу прийняти цей факт, як істину! Слід почати своєчасно планувати свої заходи, що потребують бюджетного фінансування та прикласти зусиль до належного інформування бізнесу про проведення конкурсів через засоби масової інформації міста. Впевнений, що всі місцеві ЗМІ (газети, радіо, телебачення) з порозумінням поставляться до такої ініціативи.

Уявіть собі, що лише введення прозорості в дотендерні закупівлі вже економить місту 1,5 млн. гривень за 2 місяці, то що ми зможемо очікувати після повного закінчення ери закритості у процесі використання бюджетних коштів.

Максим Беспальчук
Депутат міської ради
Голова фракції «Народний контроль»