Хірургія одного дня – майбутнє медицини, доступне вже сьогодні

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Сучасний швидкісний темп життя диктує свої правила, через це люди все менше часу приділяють своєму здоров’ю. Тому перше, що багатьом з нас заважає зважитись на необхідну операцію, це потреба витрачати багато часу на перебування на лікарняному ліжку. Проте сучасна медицина не стоїть на місці, і вже існують медичні технології, які дозволяють скоротити час перебування пацієнта у медичному закладі лише до кількох годин. Про технологію хірургії одного дня розповів лікар-хірург вищої категорії Володимир Мущинін, який з 34 років своєї хірургічної практики 18 років займається безпосередньо лапароскопією.

— Розкажіть про технологію хірургії одного дня. Які можливості вона надає пацієнтам?

— Хірургія одного дня – це сучасна лапароскопічна технологія, яка дозволяє у найкоротші строки прооперувати пацієнта та зменшити термін його перебування у лікарні, тим самим пацієнт швидко повертається до звичного способу життя. З розвитком медицини даний напрямок хірургії охоплює все більший спектр хворіб, яких можна позбутися.

— Чим відрізняється операція, виконана за один день, від інших, які потребують більш тривалої госпіталізації?

— Якщо раніше після оперативного втручання хворий знаходився на стаціонарі протягом 7-10 днів, то хірургія одного дня дозволяє виписати пацієнта у день операції чи на наступну добу після неї. Окрім того лапароскопічний метод кращий за традиційну хірургію тим, що операція проводиться через кілька отворів на тілі, тому після операції залишаються кілька маленьких рубців, які з часом повністю зникають.

— Які переваги хірургії одного дня?

— Хірургія одного дня – це європейська практика. ЇЇ основною перевагою є те, що пацієнт не контактує з іншими хворими. Фактично людина приходить у лікарню, за один день оперується і увечорі вже йде додому. Це знижує ризик виникнення внутрішньолікарняних інфекції, адже у загальних палатах завжди є ризик підхопити інфекцію. Чим менше пацієнт знаходиться у лікарні, тим здоровіше він буде.

Окрім того, лапароскопічна операція проводиться лише через кілька мікророзрізів на животі пацієнта, тому у післяопераційний період людина не відчуває такого болю, як після традиційної операції. Адже, як правило, сильно болить не саме місце операції, а післяопераційна рана, яка утворюється в результаті розрізу. Чим менша травматизація, тим скоріше хворий одужує і менше післяопераційних ускладнень.

— З якими хворобами можна звертатися до хірургії одного дня?

— Ми проводимо операції при таких хворобах: грижі живота різної складності, жовчнокам’яна хвороба, кісти підшлункової залози, апендицит, кишкова непрохідність різного патогенезу, онкологія товстого кишечнику та шлунку, варикозна хвороба, різні утворення на шкірі (атероми, ліпоми, фурункули – все, що турбує хворого і це можна видалити хірургічним шляхом, ми все лікуємо).

Лікуємо жовчнокам’яну хворобу будь-якого стану (хронічна, гостра, механічна), робимо дослідження протоків, витягаємо камені, видаляємо жовчний міхур лапароскопічною технологією.

— Як проходить лікування грижі?

— Ми оперуємо різні види гриж живота: пахові, пупкові, білої лінії живота, після-операційні.

Операція проводиться через лапароскопічні проколи чи міні-розрізи з використанням поліпропіленової сітки, це дає можливість швидкого одужання.

Після проведення маніпуляцій накладаємо косметичні або саморозсмоктуючі шви, після яких на тілі залишаються непомітні рубці, а через 2-3 місяці вони повністю зникають. Прооперована людина за кілька днів їде додому і не потребує допомоги лікаря. Проте ми завжди йдемо нашим пацієнтам назустріч, даємо рекомендації, проводимо консультації та планові огляди через 7 днів, два тижні та місяць.

Операції з видалення гриж взагалі малотравматичні і дозволяють пацієнтам швидко повернутися до звичайного життя. Вже через місяць пацієнт може підіймати важкі предмети, фізично працювати, ходити до спортивної зали, вести активний спосіб життя. Проте, незважаючи на виписку, ми все одно підтримуємо контакти з нашими пацієнтами.

— За допомогою лапароскопії можна видалити апендикс, не витрачаючи час на тривале лікування?

— Апендицит – це гостра патологія, тому, якщо пацієнту ставлять діагноз «гострий апендицит», він може приїхати у нашу лікарню, адже ми працюємо цілодобово.

Знову ж таки, операція виконується за допомогою проколів. Ми робимо лише три невеличких розрізи під наркозом, вводяться маніпулятори і видаляється апендикс. Хворий лежить у лікарні один-два дні. Тривалість перебування у лікарні з апендицитом залежить від складності та запущеності хвороби. Адже хворим зі складними апендицитами після операції необхідна антибактеріальна терапія з використанням антибіотиків та тривале лікування. Проте такі випадки трапляються дуже рідко.

— Які хвороби кишечника можна подолати з хірургією одного дня?

— Кишкова непрохідність різного патогенезу, через пухлину, за рахунок спайкової хвороби кишківника, заворотів або гриж. Також лікуємо онкологію товстого кишечника та шлунку. Хвороби прямої кишки – це геморої, тріщини, парапроктит. А ще ми робимо пластику прямої кишки при частковому її випадінні.

— Скільки часу займає процедура?

— У середньому операція триває 15-30 хвилин, все залежить від складності хвороби. Наприклад, операція з видалення варикозу триває приблизно 20 хвилин.

— Який спосіб знеболення використовуєте під час операції?

— Операція проходить під різними видами наркозу, тобто людина спить і нічого не відчуває.

— Скільки часу триває відновлювальний період після операції?

— Через 6 годин пацієнт починає вставати та ходити, а через 12 годин після операції пацієнт може покинути лікарняне відділення. Відповідно до технологій оперування, ті, хто був прооперований вранці, може вже ввечорі йти додому. На ніч можемо попросити залишитись тих, кого було прооперовано протягом дня. Перш ніж пацієнта буде виписано, ми даємо йому певні рекомендації, наприклад, якщо була видалена грижа — не піднімати деякий час важкі предмети, або при видаленні жовчного міхура даємо рекомендації стосовно дієти. Як правило, приймати водні процедури можна з четвертого дня, коли ми знімаємо всі пов’язки.

Технології видалення великих пухлин передбачають перебування у лікарні від двох до шести днів. За цей період пацієнт повністю реабілітується під наглядом лікарів. Наприклад, оперування пухлини товстого кишечника повністю виснажує пацієнта, тому нам необхідно перелити йому кров, плазму, відновити гемодинаміку, тобто стабілізувати його стан. За цей період людина повинна компенсувати втрачені сили. Тому з важкими діагнозами необхідно більше часу на відновлення.

— Що варто зробити, перш ніж звернутися за оперативною допомогою?

— Якщо людину турбують проблеми зі здоров’ям, які потребують оперування, спочатку до нас можна зателефонувати і записатися на консультацію. Вже під час телефонної розмови, задаючи навідні питання, я попередньо з’ясовую стан пацієнта. Як правило, консультацію назначаємо вранці, щоб при згоді на оперування пацієнт одразу здав необхідні аналізи та пройшов огляд у спеціалістів нашого медичного закладу. У такому випадку необхідно приїздити не снідавши, щоб пройти аналізи натщесерце. Окрім того, приїжджаючи на консультацію, можна одразу взяти результати за останній рік флюорографії, жінкам також довідку про проходження огляду у гінеколога. Проте, якщо таких довідок немає, огляд можна пройти у нашій лікарні. На базі нашого медичного закладу є харчування, держава забезпечує необхідними медичними засобами. Пацієнт оплачує лише витрати на операційний блок.

Лікар-хірург вищої категорії Володимир Мущинін проводить лапароскопічні операції у Спеціалізованій багатопрофільній лікарні №1 міста Дніпро, розташованій за адресою: вул. Титова, 29.

Детальна інформація та запис на консультацію за номерами тел.: (067) 56 50 326; (063) 79 60 441.