Українська народна пісня гріє душу

Українська народна пісня гріє душу

Українська народна пісня гріє душу, в цьому впевнені жіночки з фольклорно-етнографічного гурту «Калина» міста Кам’янське. Минулого року гурт відсвяткував свій 10-річний ювілей, проте народна пісня супроводжує кожну з семи учасниць колективу протягом всього життя.

У репертуарі «Калини» понад 150 пісень, переважна більшість з який це народні українські пісні, проте є і сучасні. «Колядки, щедрівки, веснянки, тематичні пісні про маму, про калину, козацькі і старовинні народні – ці пісні чіпляють душу, тому співаємо і для людей, і для себе», - розповіла керівник гурту пані Олена Данилівна Косенко.

Всі свої пісні учасниці гурту «Калина» виконують а капельнола – без музичного супроводу. І коли чуєш цей спів, навіть не віриться, що жодна учасниця ансамблю не має музичної освіти, адже від їх співу захоплює дух. «А як раніше співали наші батьки та бабусі? – пояснює пані Лукія Василець. – Вони відчували пісню душею, так і ми наслідуємо приклад наших пращурів. Адже на піснях, які ми зараз співаємо, ми зростали, чули їх змалечку, запам’ятовували. Деяким пісням з нашого репертуару вже понад 80 років».

«Колись у дитинстві у моїх батьків був приймач «Рекорд» - згадує пані Олена Косенко. - Я часто слухала по радіо українські пісні. І одного разу почула пісню «Поза за лугом зелененьким» у виконанні чоловічого хору з української діаспори в Канаді. Мене дуже вразило це виконання і сама пісня. Тому не дивно, що ми включили цю пісню в наш репертуар. Її дуже добре сприймає публіка, а на минулорічному Всеукраїнському фестивалі народної творчості в Кривому Розі ми з нею зайняли ІІІ місце».

Проте, як виявилося, історія гурту почалась задовго до 2007 року, який вважається роком заснування «Калини». Жінок з різних місцевих колективів згуртували Костянтин Писаренко і Зінаїда Колтонюк. «Тривалий час ми проводили репетиції просто вдома у пані Зінаїди, куди вона нас гостинно запрошувала, не дивлячись на свій поважний вік», - згадує пані Олена. Проте учасниці гурту не хотіли завдавати незручностей власниці житла, тому вирішили шукати окреме місце для репетицій. «Ми змінили кілька місць, проводили репетиції у приміщенні по вулиці Широкій, потім у підвальному приміщенні на вул. Спортивній, а коли було тепло - співали просто на парапеті у Центральному парку. Проте нам пощастило познайомитися с директором Центральної Бібліотеки м. Кам’янського Тетяною Герасютою. Ця неймовірно чуйна, талановита людина допомогла нашому колективу і запропонувала проводити репетиції у приміщенні Центральної бібліотеки, де ми і співаємо вже п’ять років», - розповідає керівник гурту.

Перший виступ гурту «Калина» на сцені відбувся у Музеї історії міста в грудні 2009 року під час святкування дня народження поета Володимира Сіренка. «Але новий поштовх у житті нашого колективу дала Людмила Артемівна Тума, - розповідає пані Олена. - Вона була членом дніпровського осередка ім. Олени Теліги і запропонувала нам виступити на святкуванні дня народження відомої поетеси у м. Дніпро». Так про «Калину» дізналися у Дніпрі, після чого почали запрошувати колектив на різні святкові заходи. Виступи в музеї ім. Д. Яворницького, в Дніпровському Палаці творчості дітей та юнацтва, в церкві Антонія і Феодосія на лівобережжі Дніпра – публіці були до вподоби колоритні виступи «Калини».

Проте творчість наших землячок оцінили не лише у області, а й по всій Україні. Жінки з великим теплом згадують участь у телевізійному проекті «Надвечір’я» на «Першому національному телеканалі» у 2012 році. «Це був наш перший виступ у Києві, дуже приємно, що нас зустріли як справжніх зірок і присвятили нам цілий випуск», - пригадують учасниці колективу.

Далі «Калина» відправилась на Другий Всеукраїнський фестиваль патріотичної творчості, який проходив у Рівненській області. Там зібралась чимала кількість творчих колективів з усієї України, проте наша «Калина» своїм співом торкнулася сердець членів журі. Заспівавши пісні «Гора за горою» і «Молитва Калнишевського», колектив зайняв третє місце у номінації «Фольклорна пісня» і отримали Диплом Лауреата конкурсу.

Виступи гурту «Калина» слухачі сприймають всім серцем і щиро дякують жінкам за їх творчість. «Пісня для нас - це наснага в житті, це бальзам для душі, – зазначає наймолодша учасниця гурту Надія Скубицька. - І наші слухачі це відчувають».

Однією з улюблених пісень гурту «Калина» є «Молитва Калнишевського». «Ця пісня вважається народною, проте слова і музику для неї написав український поет і композитор Микола Шапошник. В ній є історичне підґрунтя, – розповідає Лукія Василець. – Останнього отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського цариця Катерина ІІ на 25 років відправила у заслання у на Соловки. Всі ці роки він відвідував храм та молився за Україну. Він так і не повернувся на батьківщину, померши у поважному віці. Пісня «Молитва Калнишевського» дуже чіпляє за душу, навіть сльози проступають. Наче ми разом з отаманом молимось за Україну».

Українська народна пісня - це невичерпне джерело мудрості і наснаги, любові і гумору. Пісня підносить настрій, дарує енергію, гріє душу. І творчість фольклорного гурту «Калина» тому підтвердження.

Катерина Кіба