Захистили побратима

Бійці, які боронять країну на сході, в рідному місті вимушені відстоювати право на свою людську гідність.

Обурливий інцидент трапився 27 січня у Кам’янському, коли водій маршрутки №1 погрожував висадити учасника АТО разом з його сім’єю через те, що чоловік просто волів скористатися своїм правом на безкоштовний проїзд. Інформація про цей інцидент була опублікована дружиною бійця АТО Євгена у соцмережі.

«З моєю сім’єю стався кричущий факт неповаги. На зупинці «Університет» сіли в маршрутне таксі №1. Маршрутка була заповнена. Чоловік, учасник АТО (після поранення, пересувається на милицях), на сидяче місце не претендував. За мене і дитину заплатив за проїзд, за себе надав посвідчення. І тут почалося! Вразило хамство водія, мовляв, пільговиків розвелося надто багато, вони не дають можливості заробити. Всю дорогу я з дитиною і всі пасажири слухали водія: «Задовбали ці пільговики», «знаю, як ви там воюєте» і т. д. На прохання чоловіка до водія, щоб той обґрунтував своє обурення, прозвучала загроза взагалі висадити нас із маршрутки. Я розумію, що ми живемо в такій країні, де матеріальні цінності у деяких людей на першому місці, але публічно ображати людину, ще й при дитині — це обурливо!» — йшлося у повідомленні.

Як виявилося, Євген з 2014 року служить у зоні АТО. «Це те, що я можу вкласти в свою Батьківщину. Я дуже люблю своє місто, — каже Євген, — і дуже неприємно, коли у рідному місті зустрічаєш таку неповагу». Наразі чоловік перебуває у реабілітаційній відпустці після важкого поранення ноги.

Того дня він вирішив поїхати у центр міста разом із сім’єю. «До цього ми їздили на таксі, а тут мені дали милиці, тому ми вирішили поїхати маршруткою», — розповідає Євген. Чоловік передав гроші за проїзд дитини і дружина, а за себе – посвідчення УБД. «І тут водій каже: «Та вас пільговиків вже розвелося дофіга», – згадує Євген. – Я і раніше таке чув, але мене взагалі вбило, коли він сказав: «Ще невідомо, де ти там служив».

Вражений неповагою, Євген одразу звернувся у ГО «Патріот-2015», вони миттєво відреагували. Наступного дня активісти ГО «Патріот-2015» зустрілися з водієм, який став ініціатором конфлікту, та провели з ним бесіду. На місце зустрічі вони також запросили начальника управління транспортної інфраструктури міськради Дмитра Конельського. Він запропонував провести зустріч правозахисних організацій учасників АТО та представників фірм-перевізників. У результаті цієї зустрічі водій злощасної маршрутки вибачився перед Євгеном.

Наступного дня в управлінні транспорту відбулась зустріч керівників фірм-перевізників «Інтерспецмаркет», «Юнік» та «Експрес-2001» з представниками організацій «Азов», «ДІЯ» і «Патріот-2015». У результаті зустрічі сторони досягли домовленості, що у кожному автобусі будуть розміщені повідомлення, що учасники АТО мають право на пільговий проїзд без обмежень. Але у свою чергу атовці обов’язково повинні підтверджувати свій статус посвідченням. Окрім того, у автобусах будуть розміщені номери телефону гарячої лінії трьох організацій, щоб у разі виникнення конфліктних ситуацій як водії, так і учасники АТО могли звернутися за допомогою.

К. Кіба