Звільнитися від залежності можливо

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Наркоманія та алкоголізм — це речі, про які у суспільстві не прийнято говорити в голос. Проте статистика свідчить, що кількість людей, які страждають залежністю від наркотиків та алкоголю, дуже велика. Більше мільйона українців мають наркотичну залежність, ще більше наших співвітчизників страждають від алкоголізму. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у рейтингу країн за кількістю вживання алкоголю за 2017 рік Україна опинилася на ІІ місці.

Що таке хімічна залежність, а також про її виникнення і боротьбу з нею розповів практикуючий психолог Віталій Шелюк. Маючи досвід роботи за кордоном та 10-річну практику з психосоціальної реабілітації та роботи з хімічно залежними людьми, пан Віталій займається не лише лікуванням залежності, а й профілактикою цього захворювання.

«Про алкоголізм і наркоманію (тобто фактори, які шкодять здоров’ю людини) говориться дуже багато. Інколи їх м’яко називають «шкідливими звичками», – пояснює Віталій Шелюк. – Більше того, в результаті таких «шкідливих звичок» скорочується тривалість життя, підвищується смертність населення, народжується не-повноцінне покоління. І головна зброя у боротьбі з цими звичками – інформація. Кожна людина повинна знати про те, як наркотичні речовини та алкоголь впливають на організм».

Алкоголізм та наркоманія — це хімічна залежність

Хімічна залежність – це хронічна хвороба, яка постійно прогресує та супроводжується рецидивами. Виникає вона в наслідок зловживання психоактивних речовин, що призводить до численних порушень фізичного та психічного здоров’я особистості. Вона викликає розвиток нових захворювань або призводить до загострення вже існуючих. «Якщо людину не позбавити від хімічної залежності, в решті-решт, вона помирає, причому вмирає передчасно, – зазначає пан Віталій. – Встановлено, що причини передчасної смерті залежних від наркотиків та алкоголю можуть бути фізичні (наприклад, смерть у результаті загострення хвороби серця чи печінки), випадковими (автокатастрофи або нещасні випадки на робочому місці) та емоційними (самогубства у результаті депресії)».

Чому люди починають вживати алкоголь чи наркотики?

«Кожен, хто почав вживати наркотики або зловживати алкоголем, має особисті мотиви. З часом ця мотивація може змінюватися та трансформуватися», — зазначає Віталій Шелюк.

Підштовхнути людину до алкоголізму чи наркоманії можуть особисті проблеми, непорозуміння в родині, соціальна нерівність. Найчастіше молодь пробує наркотики через цікавість, пошук нових відчуттів та бажання самоствердження. Або просто слідують прикладу друзів, які вживають наркотики чи спиртне.

Небезпека для оточуючих

«Алкоголь та наркотики «б’ють» не тільки залежного від цих речовин, але і людей, які його оточують. Чоловіки або жінки, схильні до алкоголізму та наркоманії, нехтують своїми обов’язками, друзями, сім’єю і дітьми для того, щоб задовольнити свою потребу, – пояснює пан Віталій. – Ви, мабуть, вже неодноразово чули схожі історії, коли мати платить борги сина-наркомана, тому у неї не залишається грошей на життя. Вона всіма силами намагається змусити його не влазити у борги. В результаті, він продовжує позичати гроші, мати платить за нього, і все повторюється знову. У даному випадку мова йде про співзалженість».

Співзалежна людина не живе своїм життям, а існує для залежного від алкоголю чи наркотиків родича. Співзалежний немов би втрачає здатність відчувати, думати і діяти за власним вибором, втрачає здатність керувати своїм життям, адже намагається керувати життям хворого.

Наслідки алкоголізму та наркоманії

Найбільш поширеними захворюваннями, викликаними надмірним вживанням алкоголю, є травми в результаті нещасних випадків, депресії, панічні стани, хвороби нервової системи та шлунково-кишкового тракту. Крім того алкоголь підвищує кров’яний тиск і може призвести до паралічу, який виникає внаслідок крововиливу в мозок. Алкоголізм небезпечний для здоров’я людини, але він виліковний, як і багато інших хвороб.

Неодноразове вживання наркотиків призводить до розвитку хворобливого стану (наркоманії), який характеризується поступовою зміною реакції організму на даний наркотик, потребою в безперервному збільшенні дози, психічною і фізичною залежністю від препарату. Тривале вживання наркотиків руйнує фізичне здоров’я людини. Як правило, у наркоманів розвивається гастрит, гепатит, слабкість серцевого м’яза. Хворі виглядають старше своїх років, на обличчі з’являються рясні зморшки, випадають зуби. Знижується рівень статевих гормонів і здатність до зачаття. Швидко згасає статевий потяг.

Наркоманія і алкоголізм виліковні

«Щоб позбутися згубних звичок, люди звертаються до найрізноманітніших методів: заговори, кодування, лікування відварами трав, спеціальною музикою, гіпнозом та іншими нетрадиційними способами. Однак найдієвішим лікуванням є професійна медична допомога в спеціалізованому профільному закладі», — пояснює Віталій Шелюк.

На сьогоднішній день жоден із сучасних методів лікування наркоманії та алкоголізму не має достатньої ефективності, щоб можна було говорити про його універсальність.

Хімічна залежність – це, у першу чергу, психологічна проблема, і саме тому підходи до лікування, які корегують лише фізичний стан, дають невисокі результати.

Багаторічний досвід провідних фахівців світу доводить, що досягти повної відмови від вживання наркотиків або алкоголю можливо тільки після проходження пацієнтами двох стадій лікування: терапевтичної (полягає в детоксикації організму, знятті ломки) та реабілітаційної (відмова від психотропної речовини на психологічному рівні).

«Саме ці два етапи ми беремо за основу, допомагаючи хворим на наркоманію та алкоголізм, у реабілітаційному центрі для наркозалежних Crystal, – пояснює принцип роботи з пацієнтами Віталій Шелюк. – Спочатку людина позбавляється фізичної залежності, після чого настає лікування психологічної залежності. Після цих заходів ми готуємо людину до повернення в соціум. Це необхідно для того, щоб колишній залежний зміг встояти перед спокусою. Окрім того, ми надаємо допомогу не тільки залежним, а й їхнім рідним та близьким. Групові зустрічі з психологом, індивідуальні консультації, рекомендації – є все необхідне, щоб допомогти врятувати сім’ю та здорові стосунки».

Звернутися за безкоштовною консультацією до психолога Віталія Шелюка можна за тел.: 099-602- 00-52; 096-041-76-66; 0-800-75-40-24 – номер гарячої лінії.

Сайт: www.xczm.org