«Національна дружина» у Кам’янському

Наприкінці січня у Києві відбувся марш так званих «Національних дружин». Сотні чоловіків, одягнених в однакову форму за нашивками «Національна дружина», у повній тиші пройшли центральними вулицями міста. У Київській фортеці вони присягли на вірність українському народу. Ця подія викликала великий резонанс в українських ЗМІ та неоднозначне ставлення до нової організації, адже відомо про «Національні дружини» не так багато.

В нашому місті організацію «Національна дружина» (далі — «НД») очолює Едуард Капуста, який розповів про мету новоутвореного об’єднання та основні напрямки діяльності.

Ще на початку АТО у 2014 році вся Україна почула про добровольчий батальйон «Азов», який переважно діяв у межах Приазов’я. Бійці «Азову» обороняли Маріуполь та приймали участь у боях за Мар’їнку, Широкине та Іловайськ. У 2015 році активні бійці полку «Азов» стали учасниками громадського об’єднання «Цивільний корпус «Азов». «В основі організації були бійці батальйону «Азов», які бажали вести активну громадську діяльність, – пояснив голова «НД» у Кам’янському, який сам був добровольцем. – За рік існування організації вона отримала велику підтримку по всій країні, і наше місто не виключення. Але ми не можемо змінити країну, знаходячись лише на фронті, тому ми повинні були виходити на новий рівень». У жовтні 2016 року була створена партія «Національний корпус».

«Загалом діяльність «Азову» в нашому місті направлена на різні види волонтерської та громадської діяльності, — пояснює Едуард Капуста, — від допомоги учасникам АТО до патріотичного виховання молоді. Окрім того, активісти нашої організації пропагують здоровий спосіб життя та на власному прикладі розповідають про важливість спорту, адже в наших лавах є багато майстрів спорту та чемпіонів Європи з різних видів спорту. У власному спортзалі у СК «Адреналін» ми проводимо безкоштовні тренування для дітей».

Активісти «Азову» регулярно проводять уроки мужності у школах міста. «У нас є макети зброї, бронежилети та каски – те, чого немає в школах, – говорить Едуард Капуста. – Ми розповідаємо про те, як потрапили на фронт, чому йшли туди добровільно, розповідаємо фронтові історії». 

Рік тому в Україні постало питання про створення громадського формування для охорони порядку. Значна кількість людей, серед яких переважно ветерани АТО та спортсмени, прийшли до лав «Національних дружин». У Кам’янському «НД» почала діяти з вересня 2017 року.

Діяльність «НД» перш за все направлена на патрулювання вулиць міста (як самостійно, так і з поліцією). По всій Україні активісти цієї організації боряться з браконьєрством, наркоторгівлею, продажом неякісних алкогольних напоїв та діють виключно в межах закону.

«Починаючи з вересня ми вже проводили рейди та ловили людей з наркотиками, — розповів Едуард Капуста. – Ось нещодавно Богдан Липа, голова «Національного корпусу» в нашому місті, спіймав на вулиці дітей, які нюхали клей. Він викликав патруль поліції, щоб ті вже далі вели бесіду з їхніми батьками. Окрім патрулювання вулиць ми виїжджали за місто та шукали браконьєрів, проводили з ними бесіду. В планах також проводити подібні рейди з виявлення рибного браконьєрства, коли почнеться нерест».

Активісти «НД» розповсюджують свої контакти серед мешканців міста, щоб при необхідності ті могли звернутися за допомогою. Учасники «НД» регулярно проходять тактичну та медичну підготовку, що у будь-якому випадку знати, як діяти у критичних ситуаціях.

К. Кіба