Переосмислення радянського минулого

Тема радянської спадщини в музеї та її переосмислення була обговорена під час круглого столу у Музеї історії м. Кам’янського 3 листопада.
Дискусія, на яку було запрошено науковців та експертів музейної справи з різних куточків України, не випадково відбулась у нашому місті. Саме Кам’янське, колишній Дніпродзержинськ, є батьківщиною Леоніда Брежнєва, і саме тут у музейних фондах зберігається велика колекція подарунків Леоніду Іллічу. Тож перед учасниками круглого столу постало питання щодо того, як саме молодому поколінню подавати інформацію про радянський період та часи застою, тим паче після закону про декомунізацію існує думка, що тему СРСР взагалі необхідно ігнорувати. Більше того, у музеях продовжують зберігатися колекції того періоду.
Під час однієї з лекцій архівіст Ігор Кулик підкреслив, що Україна у певній мірі є першопроходьцем у цьому питанні. Також учасники дискусій приділяли увагу періоду, який називають «застоєм». Проблема полягає у тому, що в суспільстві серед старшого покоління існує почуття ностальгії за тими часами, тому молодь чує від своїх батьків про те, як добре жилося у ті часи. Чи так добре було насправді, чи то просто приємні спогади людей про молодість – до цього варто підходити критично. Задача музеїв полягає у тому, щоб показувати реальні факти без будь-яких призм.
Учасники дискусій ділилися досвідом формування музейних кімнат та експозицій, присвячених радянському періоду, обговорювали досвід інших країн у переосмисленні тоталітарних режимів та формували власні ідеї та концепції, які можливо використати в музеях. Окрім того, учасники та слухачі круглого столу мали можливість завітати у фонди Музею історії Кам’янського та на власні очі побачити колекцію подарунків Леоніду Брежневу.
К. Кіба