До 12 років за примушування до отримання російського паспорта: на урядовій нараді погодили відповідний законопроєкт

Поділитись:
WhatsApp
Viber

16 вересня Уряд на своєму засіданні підтримав внесення на розгляд Верхової Ради України проєкту Закону «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо протидії російській паспортизації». Про це повідомила віцепрем’єр-міністр Ірина Верещук.

Норми нового законопроєкту спрямовані насамперед на покарання організаторів ворожої паспортизації та їхніх поплічників. В тому числі, покаранню підлягають російські громадяни, які займались незаконною паспортизацією на території України. 

Проєкт закону про протидію російській паспортизації пропонує доповнити Кримінальний кодекс України новими статтями 111-3, 438-1, якими передбачена кримінальна відповідальність за:  

  1. набуття в умовах воєнного стану українським публічним службовцем громадянства держави-агресора за відсутності ознак державної зради – тягне за собою позбавлення волі на строк від 10 до 15 років;  
  2. пропаганду, публічні заклики, поширення матеріалів із закликами щодо необхідності набуття громадянами України громадянства держави-агресора – позбавлення волі на строк від 5 до 8 років;  
  3.  вчинення дій щодо примушування громадян України до набуття громадянства держави-агресора, а також створення умов, за яких обсяг прав громадян України буде меншим, якщо вони не мають паспортних документів держави-агресора (непряме примушування) – позбавлення волі на строк від 8 до 12 років.  

Крім того, пропонується внести супутні зміни в Кримінальний процесуальний кодекс і Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».  

З 2014 року російська федерація здійснює незаконну паспортизацію населення України. В умовах збройної агресії такі дії є порушенням Міжнародного гуманітарного права, пояснюють в Мінреінтеграції. 

«Зокрема, стаття 45 Положення про закони та звичаї війни на суходолі, яке є додатком до ІV Гаазької конвенції від 18 жовтня 1907 року, забороняє примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику.

Разом з тим Міжнародне гуманітарне право не містить ефективних інструментів покарання за його порушення, тому росіяни не обтяжують себе його дотриманням. Існуюча стаття 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни) також не є дієвим інструментом.

Росіяни та їхні посібники з 2014 року примусово роздали сотні тисяч паспортів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, не кажучи про український Крим. Та жодного судового вироку за такі злочини вони не отримали. Саме відчуття безкарності дозволяє їм поводити себе так зухвало», – впевнені в міністерстві.

Закон – у разі його ухвалення – не матиме зворотної сили. Тобто, він не розповсюджуватиметься на факти отримання українцями паспортів російської федерації до набрання цим законом чинності.  

«На жаль, міжнародне право не містить адекватних норм для протидії незаконній російській паспортизації на території України. Тому ми маємо реагувати шляхом посилення кримінального законодавства. (До слова, такий закон варто було б ухвалити ще у 2014), – прокоментувала Ірина Верещук. – Ці нововведення направлені проти держслужбовців з ворожими паспортами та проти тих, хто прямо чи опосередковано сприяє російській паспортизації. Інших осіб цей законопроєкт не стосується. Уряд підтримав. Тепер – слово за парламентом».

16.09.2022
Категорія: Влада
Теґи: законопроєкт паспорт РФ