У 2023 році замість ЗНО планується проведення НМТ з чотирьох предметів

Міністерство освіти і науки України підготувало до громадського обговорення проєкт Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році.
Як альтернативу ЗНО, у Міністерстві розглядають проведення у 2023 році удосконаленого НМТ, який складатиметься з чотирьох обов’язкових предметів.
«ЗНО було і залишається основним механізмом прозорого вступу до закладів вищої освіти, який користується довірою українського суспільства. Однак в умовах воєнного стану існують перешкоди щодо його організації та проведення в традиційному форматі. Зокрема, неможливо охопити тестуванням потенційних вступників до українських ЗВО, які тимчасово перебувають за кордоном», – зазначив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.
Проєктом передбачено наступні особливості проведення вступної кампанії у 2023 році:
- Вступ відбуватиметься за результатами національного мультипредметного тесту (НМТ), який складатиметься з чотирьох обов’язкових предметів (української мови, математики, історії України та іноземної мови). В окремий день вступники зможуть (за бажанням) скласти додатковий предмет НМТ (фізику, хімію чи біологію), результатом якого можна буде замінити оцінку з історії України або іноземної мови. Вступники на мистецькі та спортивні спеціальності складатимуть НМТ та творчий конкурс. Замість результатів НМТ 2023 року можна буде скористатись результатами НМТ 2022 року або ЗНО 2020/2021 років.
- До магістратури вступників зараховуватимуть за результатами єдиного вступного іспиту (ЄВІ) для всіх спеціальностей та єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ) для окремих спеціальностей.
- Без зовнішніх іспитів, а лише за результатами вступних випробувань у закладі вищої освіти можна буде вступити на контракт на навчання на спеціальності, яким надається особлива підтримка (53 спеціальності та 11 спеціалізацій).
- Надання вступникам рекомендацій для навчання у закладах вищої освіти за державним та регіональним замовленням буде проводитись за результатами адресного розміщення бюджетних місць, яке оприлюднюється в ЄДЕБО.
- У вступній кампанії 2023 року не планується використовувати середні бали раніше здобутих документів про освіту та сільський коефіцієнт. Галузевий коефіцієнт буде використаний для підтримки вступників із пріоритетним вибором однієї зі спеціальностей, яким надається особлива підтримка. Регіональний коефіцієнт буде визначено навесні залежно від воєнно-політичної ситуації в Україні.
- Буде розширено функціонал особистого електронного кабінету вступника, який дозволятиме подавати як заяви вступників для участі в конкурсному відборі, так і заяви для участі у вступних випробуваннях (крім НМТ). Також у ньому можна буде підтвердити вибір місця навчання. Договір (контракт) про навчання можна буде укласти дистанційно. Приймальні комісії закладів вищої освіти не будуть забирати на зберігання оригінали документів про освіту вступників.
- Усі пільги та пільгові категорії, зокрема для жителів тимчасово окупованих територій, будуть збережені.
Очільник МОН наголосив, що проведення вступних випробувань у вигляді НМТ буде можливим з урахуванням ухвалення відповідного Закону депутатами ВРУ.
Зауваження та пропозиції до проєкту прийматимуть у формі порівняльної таблиці до 27 грудня 2022 року на електронну пошту: [email protected] (Леонтьєва Ольга, державний експерт експертної групи з питань вищої освіти та освіти дорослих директорату фахової передвищої, вищої освіти, тел. (044) 481-32-67).