Методи та схеми, як підключити світлодіодний світильник

Як підключити світлодіодний світильник. Послідовне, паралельне, променеве підключення для світильників на 220 Вольт та 12 Вольт. Підключення через трансформатор
У побутових умовах використовуються LED світильники та лампи, розраховані на напругу 220 V або 12 V. Спосіб підключення світлодіодного світильника не залежить від типу та моделі пристрою. На спосіб монтажу проводів впливає метод запиту та кількість пристроїв, що підключаються до електромережі. Змонтувати світильники на світлодіодах можна самостійно, але краще довіряти це електрикам.
Підключення пристроїв на 220 V
На відміну від освітлювального обладнання, яке потребує напруги 12 V, ці пристрої можна підключати безпосередньо до вимикача. Відповідно весь процес монтажу простіше і швидше. Він може бути:
- послідовним;
- паралельним;
- променевим.
Під час встановлення одного світильника це завжди послідовна схема. Якщо пристроїв кілька, як, наприклад, під час встановлення точкового світла, використовуються й інші схеми.
Послідовна схема
Підходить там, де потрібна економія дроту та вимоги до приміщення прості. Використовувати можна дроти на 2 або 3 жили. В одному ланцюгу має бути до 6 ламп, інакше їхня яскравість скоротиться. Важливо пам’ятати, що тут діє принцип гірлянди: зламалася одна лампа, решта теж не працюватиме. Прийдеться вручну шукати проблему. Підключення таке:
- Від вимикача фаза до першої лампи (світильника).
- Між світильниками один за одним.
- Від останнього нуля ведуть до розподільчого боксу.
Якщо у вашого світильника передбачено підключення на «землю», а у будинку є заземлення, від вимикача доведеться вести окремий дріт до кожного світильника.
Для послідовної схеми економніше використовувати дроти, а не кабелі.
Паралельна схема
Цей спосіб практичніший і популярніший. Усі освітлювальні пристрої будуть такими ж яскравими, як обіцяє виробник, незалежно від кількості. Недолік лише у витраті більшої кількості проводів проти послідовним підключенням.
Для паралельної схеми підійдуть кабелі ВВГ 2х1, 5 і 3х1, 5, тобто. з 2 чи 3 жилами з перетином 1,5 мм2. Корисно вибирати негорючу модифікацію або моделі з маркуванням НД, які не виділяють дим у разі горіння. Особливо це актуально для будинків із дерева з відкритим типом проводки. Підключають так:
- Від розподільного боксу кабель ведуть до вимикача.
- Від вимикача до кожного світильника по черзі.
- Від світильника дріт далі не ведуть до інших світильників.
Якщо один світильник зламається, решта буде працювати.
Іноді з двома функціональними зонами використовують двоклавішні вимикачі, а освітлювальне обладнання поєднують у дві групи. У цьому випадку від кожної клавіші провід прокладається аналогічно кожному світильнику.
Променева схема
Варіація паралельна, зазвичай застосовується для люстр. До центру стелі ведуть один кабель, а потім за допомогою клеми розгалужують від нього до кожного світильника на рівну відстань. Після цього до нуля приєднують дроти з однією жилою від кожного джерела світла.
При невеликій кількості ламп у місці об’єднання «променів» можна використовувати скрутку, обтиснуту пасатижами, зварену в одне ціле і приховану під ізолентою. Але цей спосіб не зовсім безпечний, з’єднання виходить нероз’ємним та складним у реалізації. Тому найкраще використовувати клеми з відповідним кількістю портів.
Підключення світильників на 12 V
Для точкових світильників, розрахованих працювати під 12 V, використовується понижувальний трансформатор. Так як у побутових мережах зазвичай змінний струм, а LED-пристроям потрібен постійний, на драйвер покладається функція такого перетворення. Щоб вибрати трансформатор, потрібно розрахувати його потужність:
- Підсумовуємо потужність ламп або вбудованих діодів.
- Додаємо 20% від отриманого значення до загальної суми.
На 6 лампочок потужністю по 20 Вт буде потрібно драйвер з потужністю 150 Вт. Також важливо враховувати умови, в яких працюватиме пристрій. Наприклад, для ванни та кухні краще вибрати вологозахищену модель. Схеми підключення аналогічні тільки після вимикача обов’язково додається трансформатор. Усі роботи виконуються у знеструмленому приміщенні.
Спосіб, як підключити світлодіодний світильник, не залежить від його типу та місця. Різниця полягає в способі подачі живлення і кількості проводу, що витрачається.