Безоплатно і протягом години: у НСЗУ роз’яснили, як проводиться КТ чи МРТ при підозрі на інсульт

Медична допомога при гострому мозковому інсульті входить до пріоритетних послуг Програми медичних гарантій. Тож людина з підозрою на інсульт отримує усю необхідну діагностику безоплатно, а у разі підтвердження діагнозу – й лікування. Про це повідомили у Нацслужбі здоров’я.
Тож невідкладне проведення КТ чи МРТ з візуалізацією судин голови та шиї в лікарні мають зробити всім пацієнтам/пацієнткам з підозрою на гострий мозковий інсульт. Таке обстеження має відбутися не пізніше 60 хвилин з моменту, як людина потрапила до лікарні. Ця медична послуга включена до пакету «Медична допомога при гострому мозковому інсульті».
Щоб отримати цю допомогу, пацієнту не потрібне направлення лікаря, підкреслюють в НСЗУ. Як правило, таких пацієнтів доставляє екстрена допомога. Важливо, щоб бригада якомога швидше відвезла людину з підозрою на інсульт саме в той медичний заклад, який має договір з НСЗУ за пакетом «Медична допомога при гострому мозковому інсульті». Це гарантія того, що там є КТ або МРТ, без яких якісна допомога неможлива.
За інформацією НСЗУ, безоплатна медична допомога при гострому мозковому інсульті надається у 228-х лікарнях по всій країні. Побачити їх можна на дашборді «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій», обравши групу послуг «Медична допомога при гострому мозковому інсульті». Перейдіть на карту надавачів медичної допомоги і наберіть «інсульт» у фільтрі «Група послуг». Або ж зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, оператор допоможе знайти найближчий заклад. Або надасть інформацію, чи має лікарня, в яку пацієнта привезла швидка, договір з НСЗУ на лікування інсульту.
Що входить до обсягу безоплатної медичної допомоги при діагностиці та лікуванні інсульту?
У НСЗУ надали перелік безоплатних для пацієнта послуг в межах пакету:
- Первинний огляд. Оцінка тяжкості інсульту;
- Невідкладна нейровізуалізація – КТ або МРТ;
- Лабораторні дослідження (клінічний аналіз та біохімічний аналіз крові, коагуляційний гемостаз тощо);
- Інструментальні дослідження (СКТ, МРТ, ЕКГ, УЗД тощо);
- Системна тромболітична терапія (при ішемічному інсульті);
- При необхідності проведення або транспортування пацієнтів до лікарні, в якій можуть проводити ендоваскулярні нейроінтервенційні втручання або нейрохірургічні втручання;
- Своєчасне знеболення на всіх етапах діагностики та лікування;
- Динамічне спостереження за функцією ковтання;
- Консультації інших лікарів;
- Лікарське спостереження та медсестринський догляд;
- Реабілітаційна допомога в гострому реабілітаційному періоді;
- Лікарські засоби з Нацпереліку основних лікарських засобів, необхідні медвироби та витратні матеріали;
- Харчуванням в умовах стаціонару.
Повний перелік послуг – на сайті НСЗУ в розділі «Вимоги ПМГ 2023» (п. 9).
Чи потрібно платити додатково за оперативні втручання?
Вартість лікування інсульту оплачує НСЗУ закладам, які мають договір. Вартість сплаченого НСЗУ лікування залежить від обсягу наданої допомоги:
- у разі проведення лікувальних ендоваскулярних втручань (видалення згустка крові) він становить 131 472 грн. Тариф враховує можливу потребу додаткової тромболітичної терапії (розчинення тромба ліками);
- за лікування інсульту лише з використанням тромболітичної терапії НСЗУ платить 62 565 грн;
- вартість лікування без застосування ендоваскулярних втручань або тромболітичної терапії – 14 952 грн.
Для пацієнтів вся медична допомога є безоплатною як при доставленні бригадою екстреної медичної допомоги чи переведенні з іншого закладу або клінічного підрозділу, так і при самозверненні у невідкладному стані.