Історія України стане обов’язковим предметом для НМТ

Міністерство освіти і науки презентувало зміни до національного мультипредметного тесту у 2024 році. Основним нововведенням НМТ-2024 є тестування з 4 предметів, три з яких – українська мова, історія України та математика – є обов’язковими. Право вибору ще одного предмета лишається за вступником.
Як зазначили у МОН, українська мова є необхідним іспитом для всіх спеціальностей, адже знання державної мови – базова навичка громадянина, а математика демонструє навички аналітичного й логічного мислення, які необхідні для подальшого навчання й розвитку.
«Формат НМТ у 2024 році: 3+1. Відтепер вступники в обов’язковому порядку складатимуть не 3 предмети, а 4: українську мову, математику, історію України та один предмет на вибір. Усі предмети учасники тестування складатимуть в один день у такому форматі: 2 години тестування, перерва і ще 2 години тестування. Таким чином ми рухаємось до стандартів європейських країн, де на випуску зі школи перевіряють знання не менш ніж з 5 предметів», – зазначив заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький.
За словами директорки Українського центру оцінювання якості освіти Тетяни Вакуленко, у програму тестування не включатимуть увесь історичний період, перевірятимуть знання лише за період від XVI століття і дотепер.
«Ми хочемо, щоб учасники тестування були якомога краще обізнаними з питань історії України, знали передумови цієї страшної війни, як сталося, що нині ми перебуваємо у цій точці відносин з Росією», – пояснила Тетяна Вакуленко.
Вступники, як і раніше, могтимуть самостійно обрати предмет для вступу на бажану спеціальність і підтвердити знання у цій галузі (іноземні мови або природничі науки). А університети обиратимуть вступників на основі їхньої мотивації та готовності до вивчення конкретної спеціальності.
За інформацією МОН, учасник зможе скласти предметні тести в один день, а якщо йому щось завадить (хвороба, повітряна тривога під час тесту тощо), то зможе пройти тестування в додаткову сесію. Кожен блок триватиме 120 хвилин, з перервою між ними. Така модель тестування є вимушеною, але прийнятною в умовах воєнного стану: учасникам потрібно буде лише раз з’явитися до екзаменаційного центру. Завдяки цьому вступникам не треба долати подекуди значну відстань до екзаменаційних центрів і ризикувати безпекою. А ті, хто складатиме тестування за кордоном, зможуть це зробити у місцевих екзаменаційних центрах.
Що стосується випускників початкової, базової та середньої школи, вже цього навчального року УЦОЯО проведе пілотування системи Державної підсумкової атестації для учнів після 4 класу на визначеній кількості школярів.
«Зараз у нас є домовленість про те, що у перспективі намагатимемось повертати ДПА на всіх рівнях загальної середньої освіти: для початкової школи (після 4 класу), для базової школи (після 9 класу) та для випускників зі школи (11 класу). Магістрально ми хочемо забезпечити такий механізм, адже тоді держава отримуватиме інструмент одночасного зрізу знань на трьох рівнях загальної середньої освіти. Це допоможе приймати правильні управлінські рішення щодо вдосконалення тієї чи іншої ланки», – зазначив Сергій Бабак.
Ті, хто не планує вступати до закладів вищої освіти, можуть не складати НМТ. У 2024 році для випускників немає обовʼязкової державної підсумкової атестації. Пробного НМТ також не проводитимуть. Однак для того, щоби цьогорічні вступники мали можливість підготуватися до складання НМТ, Український центр оцінювання якості освіти має вчасно проінформувати учасників про специфіку тестування, зокрема заздалегідь оприлюднити демонстраційні варіанти тестів.