Закон про відкриття декларацій підписано: коли подавати та що змінилося

Сьогодні, 10 жовтня, Президентом України Володимиром Зеленським було підписано Закон України № 3384-ІХ, яким відновлено електронне декларування для чиновників. У Законі прописані чіткі строки, в які декларації за 2022–2023 роки повинні бути подані до НАЗК:
«Установити, що особи, які у 2022–2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, подають такі декларації не пізніше 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану». Особи, зазначені в частині сьомій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частиною сьомою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше», – йдеться в законі щодо строків.
При цьому суб’єкти декларування (та члени їхніх сімей), які виконують завдання в інтересах національної безпеки чи перебувають на територіях, які постраждали від військової агресії Російської Федерації проти України, подають відповідну декларацію у такі строки:
1) протягом 90 днів з дня визначення дати завершення бойових дій для території активних бойових бій чи дня визначення дати завершення тимчасової окупації для тимчасово окупованих територій, на яких особа перебуває;
2) протягом 90 днів з дня повернення до пункту постійної дислокації чи місця постійної роботи (крім ротації);
3) протягом 90 днів з дня припинення повноважень (звільнення з посади, служби) чи переведення особи на посади, які не передбачають безпосередньої участі у бойових діях, виконанні бойових (спеціальних) завдань, посиленні охорони державного кордону, проведенні розвідувальних заходів, контррозвідувальних операцій, оперативно-розшукової діяльності;
4) протягом 90 днів з дня припинення або скасування воєнного стану.
Також у документ були внесені правки, які передбачають, що не підлягають відображенню у відкритому доступі:
1) відомості про населені пункти, де розташовані об’єкти, які зазначаються у декларації, або де розташоване місце фактичного
проживання, зареєстроване місце проживання;
2) прізвища, імена та по батькові осіб, зазначених у декларації (крім прізвища, ім’я та по батькові суб’єкта декларування).
Крім цього, Закон встановлює, що суб’єкти декларування звільняються на період дії воєнного стану від обов’язку подання передбачених статтею 52 цього Закону повідомлень про суттєві зміни у майновому стані, повідомлень про відкриття членами їх сім’ї валютного рахунка в установі банку-нерезидента для отримання доходу у вигляді заробітної плати та/або грошової (матеріальної) допомоги, підстави для подання яких виникли під час дії правового режиму воєнного стану, введеного відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022.
Закон набуде чинності з дня його оприлюднення. Як повідомили у НАЗК, відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій буде забезпечено у строк не пізніше 60 днів з дня набрання чинності Законом з урахуванням безпекових запобіжників.
Протягом місяця з дня набрання чинності Законом НАЗК має забезпечити приведення своїх нормативно-правових актів у відповідність до нових норм, в тому числі – в частині відбору декларацій для проведення їх повної перевірки та порядку проведення таких перевірок.
«Кампанія декларування за 2021–2022 роки триватиме до 31 січня 2024 року. До зазначеної дати декларанти мають подати декларації за відповідні звітні періоди у 2021–2022 роках, у тому числі для проведення спецперевірок, крім тих осіб, які подали їх добровільно раніше.
Крім того, ті особи, які під час дії воєнного стану до набрання чинності Законом вже подали декларації за 2021–2022 роки, мають право подати виправлені декларації за ці періоди. Для цього протягом 14 днів з дня набрання чинності Законом їм необхідно буде письмово в довільній формі звернутися до НАЗК з проханням забезпечити можливість подати виправлену декларацію. Після чого зазначені суб’єкти декларування зможуть один раз упродовж 30 календарних днів (з дня відкриття доступу) подати виправлені декларації за ці періоди. Про надання такої можливості декларантам буде повідомлено в їхні персональні електронні кабінети у Реєстрі декларацій, без направлення офіційного листа.
З відновленням декларування запускаються і механізми фінансового контролю. Подані декларації пройдуть логічний та арифметичний контроль для визначення показника рейтингу ризику. Декларації з найвищим показником рейтингу ризику будуть відібрані для проведення повної перевірки, що дозволить перевірити законність набуття активів тими чиновниками, до яких роками не доходила черга», – зазначили у НАЗК.