Законопроєкт про мобілізацію: на сайті Верховної Ради з’явився текст підготовленого Кабміном документа

25 грудня Кабмін вніс до Верховної Ради законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби.
Законопроєкт, зокрема, пропонує наступні зміни:
- Всі військовозобов’язані мають прибути до ТЦК протягом 60 днів з дня оголошення мобілізації незалежно від отримання повістки
- Всі військовозобов’язані повинні зареєструватися в онлайн-кабінеті призовника: повістка про виклик до ТЦК може бути надіслана через «кабінет» або електронною поштою
- Зниження призовного віку з 27 до 25 років
- На сільради, селищні та міськради поклали повноваження забезпечувати призов
- Відстрочку від призову під час мобілізації у зв’язку з інвалідністю отримають особи з інвалідністю І чи ІІ групи (ІІІ групу прибрали)
- Денонсується поняття «обмежено придатних», всі вже визнані такими будуть зобов’язані ще раз пройти медкомісію
- Відстрочку для жінок-військових отримають вагітні та жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
- Чоловіки від 25 до 60 років, які проходять навчання, отримають відстрочку лише у разі навчання за денною або дуальною формою і якщо вони отримують рівень освіти вище, ніж попередній (тобто магістратури за наявності бакалаврату тощо), також залишається відстрочка у викладачів та науковців
- Чоловікам призовного віку, які перебувають за кордоном, робитимуть паспорти (всіх видів) тільки після пред’явлення військово-облікових документів
- Чинні народні депутати України не підлягають мобілізації
Згідно з нововведеннями законопроєкту, за неявку до ТЦК військовозобов’язані вносяться до Єдиного реєстру боржників та до них застосовуються наступні обмеження:
- заборона виїзду за кордон;
- заборона на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном;
- обмеження на право керування власним транспортним засобом та отримання посвідчення водія;
- обмеження права на користування та розпорядження коштами та іншими цінностями;
- відмова в укладенні кредитного договору, договору позики;
- призупинення отримання пільг та послуг від держави.
Поданий Кабінетом міністрів законопроєкт також передбачає встановлення термінів служби під час війни – 36 місяців. Причому і для мобілізованих і для контрактників, в разі закінчення строку контракту (зараз контракт автоматично продовжується до кінця воєнного стану).
Крім того, передбачається звільнення у запас всіх строковиків в термін до 6 місяців з набуття чинності цього закону з подальшою піврічною відстрочкою від мобілізації.
Строкову службу пропонується ліквідувати. Замість неї пропонується запровадити базову загальновійськову підготовку для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах.
Для військовослужбовців, яких звільнили з полону, пропонується надавати 90 днів відпустки зі збереженням виплат. Військовослужбовці, які залучені у бойові дії, підлягають ротації для відпочинку не пізніше ніж через 6 місяців безперервної участі за рішенням військового командування. Період відновлення має бути не менше 2 місяців.
Зазначимо, що законопроєкт ще має розглянути профільний комітет, і до нього будуть внесені правки. І лише потім його буде винесено в залу для голосування.