Сквален: рецепт молодості з глибин океану

Коли шкіра втрачає вологу та пружність, стає надто сухою та вразливою, її зазвичай намагаються підживити та зволожити ззовні за допомогою кремів, сироваток та інших доглядових засобів. Для розгладження виражених глибоких зморшок та глибокого зволоження також вдаються до ін’єкцій гіалуронової кислоти. Будь-які косметичні засоби чи косметологічні процедури варто доповнити впливом на шкіру зсередини, забезпечити організм речовинами, що допомагають утримувати вологу в клітинах. Одна з найефективніших речовин з такою дією – сквален.
У людей його продукують сальні залозі, розташовані на поверхні шкіри, меншою мірою – клітини печінки та кишківника. Ця речовина відіграє важливу роль у захисті шкіри від агресивних зовнішніх впливів (сонячного проміння, сухого, забрудненого повітря) та підтримує її еластичність. На жаль, організм людини виробляє не так багато сквалену, а головне – після 20-25 років його продукція суттєво скорочується. Але брак власного сквалену можна компенсувати за допомогою добавок, таких як сквален Perla Helsa.
Де міститься сквален?
Понад сто років тому з печінки глибоководних акул вперше виділили дивовижну органічну сполуку, що допомагала морським хижакам виживати в умовах практично повної відсутності кисню. Вчені з’ясували, що цей поліненасичений вуглеводень активно вступає з водою в реакції, в результаті яких з її молекул вивільняється кисень. На честь «першоджерела» речовину назвали скваленом (від латинського Squalus – акула). А її властивість вивільняти кисень, що насичує клітини, виявилась дуже корисною не тільки для акул, але й для людей – адже організм людини на 65% складається з цього елементу, він потрібен для перебігу більшості обмінних процесів.
Сквален також міститься в деяких рослинних оліях – оливковій, амарантовій, із зародків пшениці. Дослідники вважають, що здатність насіння амаранту проростати та сходити після зберігання десятками років обумовлена саме вмістом у ньому сквалену. Але рекордсменом за його вмістом є печінка акул, особливо чорної колючої, саме з цього джерела отримують сквален, що використовують для виготовлення медичних препаратів і БАДів.
Чим корисний сквален
Отож, акулам сквален допомагає виживати на значній глибині, насінню амаранту – залишатись життєздатним протягом тривалого часу. А навіщо приймати цю добавку людині? Сквален – один з найпотужніших відомих антиоксидантів, що нейтралізує шкідливий вплив вільних радикалів, захищає клітини від руйнування та уповільнює процеси старіння. Також він має інші корисні властивості:
- допомагає насичувати шкіру вологою зсередини, запобігає її пересиханню;
- відновлює захисний бар’єр шкіри, підвищує пружність та еластичність, уповільнює процеси фотостаріння, особливо активні влітку, сприяє розгладженню зморшок;
- стимулює вироблення клітин, що забезпечують імунний захист, підвищує опірність до інфекцій;
- прискорює процеси загоєння ран, виразок, опіків, відновлення шкіри, враженої екземою, псоріазом;
- бере активну участь у процесах детоксикації організму, виведення шкідливих шлаків та токсинів;
- за рахунок насичення клітин киснем активує перебіг метаболічних процесів, енергетичний обмін, підвищує загальний тонус, допомагає у боротьбі з хронічною втомою;
- як антиоксидант знижує ризик злоякісного переродження клітин та появи новоутворень.
Медики та фармацевти також вивчають взаємодію сквалену з протипухлинними препаратами та препаратами для вакцинації. Є відомості, що в комплексі з протипухлинними препаратами він виконує транспортну функцію та забезпечує їх цільовий вплив на патологічно змінені клітини, а в комплексі з вакцинами підсилює імунну відповідь.
Сквален у косметиці та харчових добавках
Розробники косметологічних засобів високо цінують сквалан, похідну форму сквалену, за здатність швидко всмоктуватись та проникати вглиб шкіри. Сквалан має самостійну цінність (забезпечує захист від ультрафіолету, зволожує, живить, стимулює регенерацію), а також підсилює вплив інших активних інгредієнтів, здійснює їх доставку у більш глибокі шари.
Але косметика зі скваланом, якою б ефективною вона не була, живить та захищає тільки шкіру. А от якщо приймати сквален у вигляді добавок, він захищатиме від окисного стресу як шкіру, так і клітини внутрішніх органів. Приймати такі добавки рекомендується курсами двічі на рік. Сквален добре поєднується з іншими біологічно активними добавками, що отримують з риби та морепродуктів – риб’ячим жиром, вітаміном D3, омега-3 кислотами, морським колагеном. Прийом таких комплексів допоможе підтримувати пружність шкіри, еластичність зв’язок, міцність кісток та гнучкість суглобів.