История открытия днепродзержинского стадиона “Победа”

На аренах спортивного сооружения, считавшегося в 50-60-х годах одним из самых современных в УССР, проводились чемпионаты СССР, соревнования Центральных спортивных советов, различные турниры самых высоких рангов.
Новый стадион
Теперь мало кто помнит и знает, что стадион “Победа” должен был открываться не 4 сентября, а 28 августа 1955 года. В те времена переносы открытия столь значимых объектов были возможны в исключительных случаях. И на страницах газет старались как можно меньше давать такой информации. Что затормозило на неделю отложить пуск стадиона “Победа” мы так и не узнали. В газете “Дзержинец” (30.08.1955) напечатаны лишь скупые строчки: “В зв`язку з тим, що приймальна комісія виявила деякі недоробки, міський комітет у справах фізкультури та спорту і громадські організації заводу вирішили урочисте відкриття стадіону провести четвертого вересня”.
Решение о строительстве одного из крупнейших по тем временам спортивных комплексов принималось в 1953 году. Работы шли быстрыми темпами. И уже через два года стадион, названный в честь Великой Победы над фашистской Германией, был открыт.
“Два роки тому в балці поблизу Ленінградської вулиці почалися земляні роботи по вийманню грунту і підготовці майданчиків для трибун, футбольного поля, бігових доріжок, – писал И.Преображенский в материале “Новий стадіон”, опубликованного в “Дзержинце” 23 августа 1955 года. – І ось сьогодні можна з радістю відмітити, що кропітка робота будівельників підійшла до завершального етапу. Більше 20 тисяч квадратних метрів займає площа цієї величної спортивної споруди. Головний вхід на стадіон звернений до вулиці Руставелі, прикрашується 15-метровою аркою, яку увінчують чотири великих скульптури: в центрі спортсмени, один з яких метає спис, другий – штовхає ядро, по боках – лижник і лижниця.
В главном корпусе размещались комнаты для настольных игр, методкабинет и радиоузел
Главный корпус
Входимо на стадіон. З східного його боку розміщена мала трибуна на 2 тисячі гладачів і головний корпус, де розміщені кімнати для настільних ігор, змагань у шахи і шашки, методичний кабінет і радіовузол. Фасадна частина головного корпусу прикрашена барельєфом Леніна і Сталіна, прапорами братніх радянських республік (в то время их было 16. – прим. автора), має зручні підходи і під`їзд.
Спортивні споруди нового стадіону роблять його одним з кращих в республіці. Тут розміщене футбольне поле нормального розміру з біговими доріжками, дві доріжки для стрибків у висоту з жердиною, дві ями для стрибків у довжину, сектори для штовхання ядра, ями для стрибків у висоту.
Арка в районе выхода на запасное поле
У північній частині розміщені три тенісних корти, стільки ж волейбольних майданчиків і площадок для гри в городки, два баскетбольних майданчики, запасне тренувальне футбольне поле з трибунами на тисячу глядачів.
В сторону улицы Ленинградской был сделан выход к трамвайной остановке
Вход на стадион
Вид на трибуны со стороны центрального входа
Один из входов на стадион украшали 2 колоннады и ажурная металлическая решетка
Надзвичайно продумана, з усіма зручностями для глядачів, споруджена центральна трибуна. Вона прикрашена портретами керівників партії і уряду, мальовничими панно, стендами, наочною агітацією на спортивні теми. Центральна трибуна вміщатиме до 18 тисяч глядачів. Для їх зручності в бік Ленінградської вулиці зроблені сходи з виходом до трамвайної зупинки…”.
“Чудовий подарунок фізкультурникам міста”
И уже через 12 дней после вышеуказанной публикации состоялось торжественное открытие стадиона “Победа”. А 6 сентября на страницах того же “Дзержинца” В.Зикранец и М.Аронский опубликовали статью “Чудовий подарунок фізкультурникам міста”. Вот что писалось в отчетном материале.
“Стадіон “Перемога” відкрито.
День у неділю видався наславу. На небі – ні хмаринки, по-літньому ще припікає сонце. Задовго до початку офіціальної частини почали сходитися на новий стадіон люди. В цей день на Ленінградську вулицю один за одним йшли переповнені трамваї, автобуси, таксі. По широкій асфальтовій магістралі поспішали молоді і літні робітники та службовці і домогосподарки.
Трибуны
Через велично оформлену арку входу потік людей вливається на стадіон. З великим задоволенням вони оглядають чудові споруди: зелений килим центрального футбольного поля і запасного, бігові доріжки, сектори для занять легкою атлетикою, тенісні корти, баскетбольні і волейбольні майданчики, зручні, амфітеатром розташовані місця для глядачів, які вміщують майже 20 тисяч чоловік.
В параде открытия перед трибунами проехала колонна, где на мотоциклах девушки держали флаги спортивных обществ
… Друга година дня. На зеленому полі чіткими квадратами вишикувались фізкультурники Дніпродзержинська і гості – дніпропетровці. Майстер спорту тов.Бусурін рапортує голові Дніпропетровського обласного комітету в справах фізкультури і спорту тов.Трудову, що фізкультурники вишикувались для параду і про готовність стадіону. З привітанням виступають заступник голови виконкому Дніпродзержинської міської Ради тов.Цебрієнко, представник комсомолу тов.Попов, представник профспілки тов.Фатов, фізкультурниця тов.Шевченко, яка від імені всієї молоді міста дякує Комуністичній партії і Радянському уряду за чудовий подарунок.
Тов.Трудов оголошує стадіон “Перемога” відкритим. До високої щогли (18 метров. – прим. автора) підходить група кращих фізкультурників-рекордсменів міста і області. Під звуки Державного гімну на щоглі піднімається великий державний прапор Радянського Союзу.
Після цього на центральному полі і всіх майданчиках почались змагання і показові виступи з різних видів спорту провідних спортсменів Дніпропетровська та Дніпродзержинська. Уже перші забіги викликають вибухи оплесків. В бігі на 100 м серед чоловіків переможцем вийшов дніпропетровець тов.Козир.
Новий міський рекорд також встановив дніпродзержинець тов.Кільдін в потрійному стрибку, його результат 13 м 59 см.
Вперта спортивна боротьба проходила і в змаганнях дівчат. В забігу на 100 м на доріжці стадіону зустрілись сильніші легкоатлети області – спортсменка нашого міста тов.Крамаренко і представниця Дніпропетровська тов.Барковська. Першою перервала фінішну стрічку тов.Крамаренко. В бігу на 400 м переможцем вийшла дніпропетровська спортсменка тов.Бакуріна. У висоту вище всіх стрибнула легкоатлетка з нашого міста тов.Артем`єва. З великим інтересом глядачі спостерігали змагання бігунів на 2000 м з участю майстра спорту, дніпропетровця тов.Білокурова.
Выступления тяжелоатлетов
Выступления борцов
Одночасно проходили змагання важкоатлетів, борців, боксерів. Сотні глядачів спостерігали гру волейболістів, баскетболістів та городошників. Першорозрядники Булгакова, Бурштейн, Голенко та інші виконували красиві і складні вправи. Дружніми оплесками нагородили глядачі юних гімнастів – вихованців дитячої спортивної школи товариства “Хімік”.
На закінчення спортивного свята відбулась футбольна зустріч на першість республіки. Господарі поля приймали футболістів спортивного товариства “Металург” з м.Горлівки. Гра закінчилась перемогою дніпродзержинців з рахунком 2:0.
Молодь нашого міста одержала чудовий подарунок. Створені всі умови для того, щоб залучити до занять спортом ще більш широкі маси трудящих, учнів, піднести спортивну майстерність фізкультурників міста Треба тільки, щоб керівники спортивних товариств, комсомольських організацій повністю використали ці можливості.
І одне зауваження. Треба, щоб господарники упорядкували підходи до стадіону”.
КСТАТИ
* Зараз ведеться озеленення території, висіяно траву на центральному полі і спортивних майданчиках. Загальна вартість будівництва стадіону – 14 мільйонів карбованців (“Дзержинець” 01.05.1955).
* За рішенням виконкому міської Ради депутатів трудящих новозбудованому стадіону добровільного спортивного товариства “Хімік” присвоєно ім`я “Перемога”. Урочисте відкриття стадіону призначено на 28 серпня о 2-й годині дня (“Дзержинець” 23.08.1955).
В.Куленко
Все фото из архива СК “Прометей” датированы 4 сентября 1955 г.