Як зробити оселю енергоефективною без ремонту та інвестицій – поради гідроенергетиків

Чи можна бути енергоефективним з неекономічною технікою? Фахівці стверджують, що так. Але тут є свої секрети, якими діляться гідроенергетики на прикладі стандартної двокімнатної квартири.
Щомісяця сім‘я споживає близько 250 кВт⋅год, хоче зменшити цифри в платіжках, розвантажити енергосистему та допомогти енергетикам відновити її, але при цьому без ремонту та повної заміни техніки.
Почнемо з кухні: плита, мультиварка, духовка, мікрохвильова піч та холодильник – енергоємні прилади і поодинці. Може бути і «комбо», коли все це працює одночасно. Помножимо на 13 годин, які українці щотижня проводять там, і виходить, що в оселі – кухня найбільше «з‘їдає» електроенергії.
Фахівці радять зробити 8 кроків до енергоефективності:
- Грійте у чайнику тільки необхідну кількість води та регулярно чистіть його від накипу. Це зменшить втрати електроенергії на 30%.
- Вимикайте конфорку на електричній плиті за декілька хвилин до готовності їжі.
- Регулярно розморожуйте холодильник та морозильну камеру. Накопичення льоду знижує ефективність роботи та збільшує енерговитрати.
- Не розташовуйте холодильник поруч із джерелами тепла, такими як вентиляційні отвори, плита або посудомийна машина.
- Продукти в мікрохвильовці кладіть на зовнішніх краях обертового лотка, а не в центрі. Це сприяє кращій взаємодії мікрохвиль з їжею, що зменшить час розігрівання їжі, відтак і споживання електроенергії.
- Пароварка дозволяє готувати кілька страв одночасно (наприклад, другу страву та гарнір), використовуючи одне джерело тепла. Готуючи їжу в такому приладі, ви піклуєтеся про своє здоров’я та підвищуєте енергоефективність кухні.
- Готуючи їжу в духовці, не відкривайте її дверцята без крайньої потреби. При кожному відкриванні духовка втрачає близько 1/4 тепла.
- Використовуйте посудомийні машини в режимі повного завантаження, щоб не витрачати електроенергію даремно. По можливості вибирайте нижчу температуру, нагрівання води забирає до 90% енергії.
Які ж основні «транжири» електроенергії є у вашій кімнаті та як зробити їх ощадливими:
- Вимикайте телевізор, комп’ютер, ноутбук , музичний центр тощо. Навіть «в режимі сну» вони продовжують споживати електрику. Телевізор близько 1 кВт⋅год на місяць, комп’ютер — 3,6 кВт⋅год. Сумарно усі прилади тягнуть до 400 кВт⋅год на рік.
- Очищайте у пилососі мішок для сміття – так двигуну буде легше «дихати», тяга буде кращою, відповідно скоротиться і час прибирання.
- Починайте прасування з речей, які потребують нижчої температури, далі збільшуйте градус та переходьте до інших речей. Праску вимикайте з 2 хвилини до кінця, допрасувати ще встигнете, а от електроенергія заощадиться.
- Вимикайте на ніч Wi-Fi-роутер. На відміну від вас, прилад спати не вміє, тож індикатор на маршрутизаторі споживає зайву електроенергію
- Користуйтесь правилом «однієї лампочки і одного приладу». Тобто, в оселі одночасно вмикайте не більше одного джерела освітлення та пристрою.
- Заряджайте телефон в авіарежимі. Так пристрій не витрачатиме заряд на інші функції, якими ви не користуєтесь. Після 100% від’єднуйте телефон від електромережі.
- Не відкривайте вікна під час роботи опалювальних приладів. А краще вдягніться тепліше, щоб не «топити» на максиму електрообігрівачем та кондиціонером.
Пам’ятайте: зробивши свою оселю енергоефективною, ви не тільки заощадите на сплаті за спожиті послуги, а ще й допоможете енергетикам лагодити мережу.