Чарівна природа Старих Кодаків

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Шматочок Нової Зеландії у Дніпропетровській області — це не вигадка, а справжня краса у нас під боком. Село Старі Кодаки з унікальною природою та багатою історією знаходиться неподалік від аеропорту Дніпра. Тож, щоб відвідати цей мальовничий куточок та отримати неймовірне задоволення від багатої природи, вам вистачить навіть одного дня.

«Поціновувачам історії щонайперше варто відвідати залишки Кодацької фортеці, наповнитися козацьким войовничим духом та вирушити до Кодацького гранітного кар’єру. Його краєвиди насправді дуже чарівні, – порадила вчитель географії КЗ СЗШ №20 Ілона Мартем’янова. – Далі слід вирушити на околицю села Старі Кодаки, де ви опинитесь в українській Новій Зеландії – балці Сажевці. Її краса нікого не залишить байдужим».

У середині ХVII століття на кам’янистому правому березі Дніпра була зведена Кодацька фортеця, з якою пов’язана історія села Старі Кодаки.

Фортецю збудували поляки після підписання польсько-російського мирного договору. Укріплений пункт повинен був обмежувати діяльність запорізького козацтва та ізолювати Запорізьку Січ. У роки Визвольної війни, після 4-місячної облоги, козацький полк під керівництвом полковника Максима Нестеренка захопив фортецю. Сьогодні про це нагадує стела, встановлена на місці фортеці, де написано: «На этом месте Богдан Хмельницкий с войском запорожским взяли приступом польскую крепость Кодак 24 апреля 1648 года». З того моменту Кодак перейшов під гетьманське управління та став тиловою базою козацького війська. Проіснувала фортеця до 1711 року, коли за умовами Прутської угоди її разом з іншими російськими укріпленнями було зруйновано.

Проте територія неподалік фортеці вже була добре заселена, а після зруйнування Січі там осіло чимало козаків. Короткий екскурс в історію села Старі Кодаки дає можливість уявити, наскільки ці землі просякнуті козацьким минулим. І хоча на сьогоднішній день стіни фортеці не збереглися, селу Старі Кодаки є чим вразити мандрівників.

У першу чергу, це неймовірно приваблива природа. У середині ХХ століття на місці фортеці було влаштовано гранітний кар’єр, який з часом було затоплено, а на його місці утворилося озеро. Все це у комплексі сформувало неймовірної краси ландшафти, зі скелястими берегами озера та зеленим берегом Дніпра.

Це місце приваблює багато поціновувачів відпочинку на свіжому повітрі. Про це свідчить і кількість відпочиваючих, і купи сміття, які залишили після себе несумлінні попередники. Проте є надія, що українці нарешті почнуть цінувати свої землі та будуть прибирати територію після свого відпочинку.

На місці зруйнованої фортеці встановлено кілька пам’ятних знаків, які свідчать, що ця територія є пам’яткою архітектури та історії національного значення.

По-друге, неподалік земляних валів фортеці залишилося старовинне кладовище. Проїжджаючи повз старий цвинтар, спочатку його можна навіть не помітити. І лише трохи придивившись, можна побачити кам’яні хрести. Деякі пам’ятники вціліли, а деякі просто лежать на землі, але на них ще можна розгледіти старі написи, які свідчать що переважно захоронення відбувалися на початку ХІХ століття. Проте історичні довідки свідчать, що перші захоронення відбувалися тут у часи ліквідації Січі. Наразі на цьому місці мешканці села випасають кіз та корів, але кожен поціновувач старовини без обмежень може пройтись старовинним кладовищем.

Неймовірно мальовниче місце розташоване неподалік Старих Кодаків. Це балка Сажевка. Вона представляє собою уривисті зелені яри, у народі це місце називають «Новою Зеландією Дніпропетровщіни».

Поки осіння погода дарує нам теплі та сонячні дні, це слушна нагода помандрувати мальовничими околицями Дніпра. Тим паче до села Старі Кодаки можна зручно дістатися громадським транспортом: від залізничного вокзалу Дніпра до села їздить маршрутка №109. Власним авто з Кам’янського до Старих Кодаків можна доїхати за одну годину. Тож рушайте у подорож, мандруйте рідним краєм!

К. Кіба