День боротьби проти діабету: що потрібно знати пацієнту?

Діабет – хронічне захворювання викликане нестачею в організмі власного інсуліну: підшлункова залоза не виробляє цей гормон в достатній кількості або організм не може його ефективно використовувати.
За інформацією Міністерства охорони здоров’я, в Україні зареєстровано понад 1 млн хворих на цукровий діабет і близько 200 тис. пацієнтів змушені постійно приймати інсулін. При цьому 95% людей із цукровим діабетом мають діабет ІІ типу, який можна попередити у 80% випадків. У МОЗ рекомендують обов’язково контролювати рівень цукру в крові, якщо ваш вік більше 45 років, ви маєте зайву вагу та серед ваших рідних є хворі на цукровий діабет.
У Програмі медичних гарантій передбачені послуги для профілактики та лікування діабету, а також ліки за програмою «Доступні ліки». Про це у День боротьби проти діабету, що визначається 14 листопада, нагадали у Національній службі здоров’я України.
Фахівці радять звернутися до сімейного лікаря, якщо ви відчуваєте такі симптоми:
- відчуття сильної спраги;
- часте сечовиділення;
- відчуття сильної втоми;
- втрата ваги;
- повільне загоєння ран або порізів;
- затуманений зір.
При підозрі на діабет сімейний лікар виміряє рівень цукру в крові, визначить індекс маси тіла, створить направлення на необхідні аналізи та обстеження, направить до ендокринолога за потреби.
При діабеті ІІ типу сімейний лікар випише рецепт на препарати, які входять в «Доступні ліки».
Якщо необхідний інсулін – ендокринолог створить план лікування та перший рецепт. Другий і подальші рецепти можна отримувати у сімейного лікаря.
Отримати ліки при діабеті ІІ типу або інсулін можна в аптеці, яка має договір з НСЗУ. Де найближча аптека, підкаже оператор контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.