Експерти розповіли, як отримати спадщину на тимчасово окупованих територіях

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Із запровадженням військового стану в Україні змінилася низка законодавчих документів. Також зазнало суттєвих змін оформлення та отримання спадщини. Якщо раніше необхідно було подавати заяву до нотаріуса за місцем проживання спадкодавця, то зараз це правило скасували, що пов’язано зі збільшенням кількості окупованих територій та неможливістю прибуття до місця отримання спадщини. Подробиці про отримання спадщини на окупованих територіях  розповіли експерти адвокатського бюро Романа Сацика.

Особливості отримання спадщини у період військового часу

По-перше, через відсутність доступу до нотаріуса, який знаходився за місцем проживання спадкодавця, є можливість оформити всі документи у будь-якому зручному місці для заявника.

Крім того, зміни торкнулися і особливостей оформлення деяких документів. Якщо у нотаріуса немає доступу до електронного спадкового реєстру, то справа заводиться на паперових носіях. Після цього всі необхідні зміни запроваджуються протягом 5 днів після того, як доступ до спадкового реєстру відновиться.

Як оформити спадщину на тимчасово окупованих територіях?

Оскільки зараз в Україні величезна кількість вимушених переселенців, з’явилася можливість подавати на спадщину у будь-якого нотаріуса. Але через неполадки у роботі електронної системи та бази даних, не завжди спадковий реєстр працює чітко. Тому в деяких випадках нотаріуси змушені відкривати справи без використання спадкового реєстру, тобто на папері. Як тільки доступ до реєстру буде відновлено, при виявленні раніше заведеного спадкового документу, папери що заводилися пізніше, передаються нотаріусу, який вніс усі зміни до спадкового реєстру. Це дозволяє уникнути шахрайства та вчасно здійснити реєстрацію.

Так, з травня цього року не працював спадковий реєстр на окупованих територіях: Донецькій, Луганській, Херсонській області, АР Крим, а також на деяких ділянках Запорізької, Миколаївської, Харківської областей, що пов’язано з окупацією територій.

В зв’язку з оформленням спадщини на тимчасово окупованій території України, звичайно виникає ряд юридичних колізій, внаслідок відсутньої можливості у доступі до достовірної інформації, що в подальшому може слугувати підставою для оспорювання свідоцтва про право на спадщину.

Адже у нотаріусів відсутній на даний час доступ до Державних реєстрів на тимчасово окупованій території, у зв’язку з чим:

  • неможливо встановити, наприклад, чи дійсно спадкоємець перебуває у зареєстрованому шлюбі з спадкодавцем, у разі реєстрації такого шлюбу на непідконтрольній території України;
  • неможливо достовірно встановити коло осіб, які мають у разі наявності заповіту на майно, право на обов’язкову частку у спадщині (зокрема непрацездатні батьки, які пережили спадкодавця) тощо.

Такі ж труднощі виникають і під час розгляду справи судами, в тому числі у питанні допустимості доказів, адже частина рішень ухвалюється на підставі наданих позивачем копій документів та показань свідків.

Перевірити актуальність інформації, наприклад, щодо права власності тощо, звірити копії документів з оригіналами, не представляється можливим. Тому, питання допустимості доказів у даній категорії справ є відкритим, хоча українські суди, як правило приймають їх, оскільки у осіб, здебільшого, це єдина можливість довести обставини, на які вони посилаються.

Щодо нотаріального порядку видачі свідоцтв про право на спадщину, то враховуючи практику, що склалась, інформація щодо останнього місця проживання спадкодавця на непідконтрольній Україні території вказується спадкоємцями у відповідних заявах про прийняття / відмову від прийняття спадщини тощо. Під час прийняття відповідних заяв нотаріус повинен роз’яснити спадкоємцям положення статті 27 Закону «Про нотаріат» щодо відповідальності за подання неправдивих відомостей. Відсутність/наявність заведених спадкових справ перевіряється за даними Спадкового реєстру. Нотаріус, який прийняв першу заяву, заводить спадкову справу. Кінцевою процедурою оформлення спадщини є видача свідоцтва про право на спадщину за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.

Отже, на даний час цей механізм, хоч і не досконалий, але надає можливість для забезпечення реалізації права на спадкування на тимчасово окупованій території України.
 

26.11.2022
Категорія: Новини
Теґи: адвокат спадщина ТОТ