Епідсезон 2022/2023: яким він буде та скільки коштуватиме вакцинація від грипу

У жовтні традиційно розпочинається сезон захворювання на грип. За даними Центру громадського здоров’я, очікується, як і минулого року, циркуляція чотирьох вірусів:
- вірус, подібний A/Victoria/2570/2019(H1N1)pdm09;
- вірус, подібний A/Darwin/9/2021 (H3N2);
- вірус, подібний B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);
- вірус, подібний B/Phuket/3073/2013(лінія B/Yamagata).
Ці штами увійшли до складу чотиривалентних вакцин проти грипу, які планують використовувати в Україні.
Як повідомив у своєму офіційному каналі голова Комітету ВР з питань здоров‘я нації Михайло Радуцький, МОЗ визначив, що щеплення від грипу за станом здоров’я та медичними показниками рекомендоване 4,7 млн українцям. Але через воєнний стан та обмежене фінансування державних закупівель критична необхідність вакцинації груп ризику встановлена на рівні 250 тис. доз. До групи ризику віднесли медиків, працівників ЗСУ, МВС, СБУ та вагітних жінок. Вони відповідно до заявок від сімейних лікарів зможуть за бажання отримати щеплення від грипу безоплатно.
«Профільне міністерство звернулось до міжнародних партнерів з проханням поставити нам вакцини від грипу як гуманітарну допомогу. Досягнуто домовленості про постачання 163 тис. доз вакцини «Ваксігрип» від компанії «Санофі». Очікуваний термін поставки – 1 жовтня. Також в межах проєкту PIVI очікується 10 жовтня поставка 30 тис. доз «Ваксігрип». Загалом нам поставлять 193 тис. доз вакцин проти грипу в якості допомоги», – зазначив Михайло Радуцький.
Вакцинація від грипу не входить до календаря обов’язкових щеплень, тому держава не покриває витрати, підкреслив голова Комітету ВР з питань здоров‘я нації. В деяких аптеках вже є вакцина «Ваксігрип». Її вартість майже не відрізняється від минулорічної – 300-400 грн.
Минулого року на приватному ринку було закуплено понад 1 млн доз вакцин від грипу. Цього року очікується поставка 150 тис. доз: 100 тис. «ДжісіФлю» та 50 тис. «Ваксігрип». Але, якщо буде попит, на думку народного депутата, приватні компанії закуплять більше.
«Профілактика грипу коштує значно дешевше, ніж лікування хвороби чи її ускладнень. Під час війни та пандемії СOVID-19 перевантажувати інфекційні лікарні ще й пацієнтами з ускладненнями звичайного грипу, погодьтесь, зовсім недоречно», – підсумував Михайло Радуцький.