Газовий пальник у квартирі: як не нашкодити? (поради від ДСНС)

Приготувати їжу чи освітлити домівку – сьогодні непроста задача для багатьох українців. Люди змушені шукати різні прилади та вчитися ними користуватися. І це все – в абсолютно нових і стресових умовах.
Наприклад, газові пальники. Ще донедавна з ними мали справу переважно туристи, але зараз громадяни несуть їх у свої домівки й активно освоюють приготування їжі на такій плитці в умовах міської багатоповерхівки. І більшість навіть не підозрює, що маленький, майже іграшковий, газовий балон може бути джерелом смертельної небезпеки.
Тож якщо ви вже придбали пальник, зверніть увагу на поради надзвичайників, щоб не нашкодити собі чи рідним.
По-перше, слід пам’ятати, що газові балони потребують правильно зберігання: у сухому приміщенні якнайдалі від прямих сонячних променів і дії високих температур. Багато людей зберігають їх на відкритому балконі, що почасти правильно: навіть якщо десь є витік газу, то він вивітриться і не досягне небезпечної концентрації. Але тут є інша небезпека: балон, який зберігався на балконі при мінусових температурах, заносять у дім, під’єднують до пальника і відразу його запалюють. При такому різкому контрасті температур, газ, що був на холодному балконі у зрідженому стані, раптово починає розширюватись від тепла, що може призвести до вибуху. Щоб цього не сталося, обов’язково дайте балону нагрітись до кімнатної температури.
По-друге, ні в якому разі не можна ставити балон та газову плиту на електричну плиту. Після ввімкнення світла електрична плита швидко розжарюється, і залишений на ній балон може вибухнути, що вже траплялось у різних частинах України цьогоріч. Відстань між газовим балоном та іншими нагрівальними приладами має бути не менше за один метр.
По-трете, газовий туристичний пальник розрахований для використання на відкритому повітрі. Якщо пальник використовується у приміщенні, де живуть люди, там обов’язково має бути вентиляція. Не можна залишати балон у приміщенні, де сплять люди, навіть, якщо він від’єднаний від пальника, а після кожного використання газового пальника слід обов’язково провітрити приміщення, а також перевірити, чи добре закручений вентиль балона. Не можна залишати балон, яким користуються, без нагляду, і тим більше, довіряти приготування їжі на пальнику дітям.
Купувати можна лише сертифіковану продукцію в ліцензованих точках продажу. При використанні слід неухильно дотримуватися інструкції виробника та завжди перевіряти цілісність балончика. Відсутність слідів витікання газу можна перевірити за допомогою мильного розчину.
Краще придбати балон з ізобутаном. Цей газ менш небезпечний за інші і горить при низьких температурах.