Інтоксикація та гіперкальціємія: кам’янчанам розповіли про наслідки передозування вітаміну D

Тривалий час дефіцит вітаміну D асоціювався у педіатрів лише з класичним рахітом малюків, а у терапевтів – з остеопорозом. Нині ж він входить до терапії при багатьох патологіях і стає дедалі популярнішим серед громадян.
Як пояснюють фахівці Міського медичного центру здоров’я та медицини спорту, вітамін D3 (жиророзчинний вітамін) – стимулює роботу різних органів і систем нашого організму, включно з імунною, нервовою, кістково-м’язовою, серцево-судинною, ендокринною. Допомагає відновити сили, здоровий сон та покращити настрій тощо. Вітамін D може модулювати вроджену (спадковий, генетичний) та адаптивну (набутий) імунну відповідь.
Профілактика захворювань за допомогою вітаміну D. Як не впасти в крайнощі?
Однією з причин суттєвого росту вживання вітаміну D серед українців є пандемія COVID-19 через поширення інформації про те, що нібито він, а також цинк та вітамін С знижує ризик ускладнень. Багато людей, озброївшись інформацією з інтернету, вживають самі та дають дітям високі дози вітаміну. Вважаючи це хорошою профілактикою водночас забувають про ризик гіпервітамінозу та можливих побічних реакцій. При цьому мало хто замислюється над тим, що, в першу чергу, вітамін D – це прогормон. Як зазначають фахівці медцентру, завдяки йому в організмі виробляються важливі гормони, які контролюють різноманітні функції. Зокрема, приймання цієї̈ речовини значно підвищує фертильність у представників обох статей – здатність жіночого чи чоловічого організму до участі в заплідненні та народженні дитини. Водночас у високій концентрації вітамін D токсичний – він ушкоджує клітинні мембрани, порушує обмін речовин, збільшує вміст кальцію, який відкладається у серці, м’язах, легенях та кровоносних судинах, кишечнику. Страждають також печінка та нирки. Надлишок вітаміну D у дорослих проявляється нудотою, блюванням, свербінням шкіри, головними болями, проносом, підвищеним сечовипусканням.
Основними способами отримати добову норму вітаміну є правильне харчування, перебування на сонці та біологічні добавки. Однак, якщо людина працює в офісі, переховується під час сигналів повітряної тривоги в бомбосховищах – це вже може стати причиною дефіциту вітаміну D. У ситуаціях, коли продукти, що містять вітамін D, не вживаються, а вплив сонячного світла обмежений, може виникнути нестача вітаміну D.
Порушення і стани, спричинені дефіцитом вітаміну D:
- рахіт, остеопороз;
- підвищення ризику раку простати, молочної залози, прямої кишки та інших видів раку;
- підвищена частота інфекційних захворювань;
- аутоімунні захворювання: цукровий діабет 1-го типу, розсіяний склероз, псоріаз, аутоімунний тиреоідит;
- підвищений ризик серцево-судинних захворювань;
- слабість м’язів, часті падіння;
- підвищений ризик розвитку несприятливих наслідків вагітності (прееклампсія, передчасні пологи, низька вага дитини при народженні).
При недостатності вітаміну D, рекомендовано вживати у дозах 200- 600 МО, залежно від віку, або відповідно до національних рекомендацій. Однак, займатися самолікуванням і призначати собі БАД самостійно – строго заборонено.
Перш, ніж приймати препарати з вітаміном D, необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб визначити правильне дозування, підкреслюють у медцентрі. Дізнатись свій рівень вітаміну D можна, пройшовши лабораторне обстеження. До груп ризику, яким радять проходити тестування на рівень вітаміну D в крові, входять люди із ожирінням (індекс маси тіла понад 35), вегани, люди із хворобами шлунково-кишкового тракту та печінки, порушенням всмоктування, люди літнього віку. Решті рутинну перевірку на рівень вітаміну D офіційні установи не радять – не марнуйте гроші.
Вітамін D має вирішальне значення для добре функціонуючої імунної системи і відіграє життєво важливу роль у зміцненні здоров’я. Однак приймати його просто так – не панацея від хвороб, підкреслюють фахівці медичного центру.