Каша з Карнаухівки потрапила до списку нематеріальної культурної спадщини України

Точніше, до переліку внесли обряд її приготування.
Про те, що ритуал приготування зливаної каші, який практикується в селищі міського типу Карнаухівка поблизу міста Кам’янське, поповнив культурну спадщину України, повідомили у Міністерстві культури та інформаційної політики.
Міністерство додало цей обряд до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Про це йдеться у наказі МКІП від 26 липня 2023 року.
«Традиція приготування (каші) тісно пов’язана з історією селища від часу заснування його славнозвісним козаком Семеном Карнаухом у 1737 році. Цілком ймовірно, що такі чи подібні обряди побутували й на інших територіях України.
Свою назву елемент «зливана каша» отримав завдяки тому, що ця страва готувалася гуртом. Обряд приготування прив’язаний до символічного відзначення завершення весняних польових робіт.Мешканці селища в святковому вбранні збиралися на знакових місцях просто неба – левадах, майданах, у різних куточках селища, зносили продукти. Оскільки все залежало від того, які продукти принесли мешканці селища, вулиці, тому й зливана каша виходила в кожного своя.
Обряд практикується й сьогодні. Досі збереглася традиція готувати зливану кашу на великі свята. У день приготування до столу не кликали, бо про те, що каша готова, сповіщала пісня. Після першої тарілки смачної каші обов’язково танцювали та співали народні пісні, що передаються з покоління у покоління, заряджаючи страву позитивною енергією», – йдеться у поясненні культурознавців.