Козацький двобій: продовження традицій пращурів

У світі бойових мистецтв існує чітка прив’язка до національних стилів: Японія — це карате, Китай — це кунг-фу, Англія — це бокс. І не дивно, що багата культурними та національними традиціями Україна має свій національний вид спорту — козацький двобій. І саме в Кам’янському є потужний осередок цього бойового мистецтва, який розвиває Костянтин Тимченко, віце-президент Української спортивної федерації козацького двобою, керівник Дніпропетровського обласного осередку, керівник відділення козацького двобою у ДЮСШ №1, суддя міжнародної категорії.
Сьогодні українці докладають великих зусиль, щоб відроджувати народні традиції та культуру. Це стосується і такого феномену, як козацтво. Одним із напрямків відтворення козацької культури став розвиток національних бойових мистецтв. Бойовий гопак, спас, собор, хрест – тривалий час різні стилі національних бойових мистецтв розвивалися самостійно.
Так було до 2000 року, коли козацький двобій був офіційно зареєстрований, як національний вид спорту. У формування цього п’ятиборства великий внесок зробив Анатолій Попович, який на той час був президентом Всеукраїнської федерації бойових мистецтв, і саме він був наставником Костянтина Тимченка. Після смерті свого вчителя Костянтин поставив собі мету продовжувати розвивати козацький двобій.
«Майже у кожній країні є свій національний стиль бойових мистецтв, і Україна не є виключенням, — пояснює Костянтин Тимченко. – Козацький двобій – це узагальнений збір знань з бойових мистецтв, у основі якого закладено майстерність козаків. Цей напрямок універсальний, адже тут застосовуються і боротьба, і техніка кидків, і удушливі прийоми. Саме це привертає увагу спортсменів, які прагнуть універсальності».
Костянтин розповів, що, перш ніж віддати перевагу козацькому двобою, він випробував безліч бойових мистецтв, став майстром спорту України з кікбоксингу та переможцем міжнародних змагань. «Спорт вже давно став невід’ємною частиною мого життя, – розповідає Костянтин. — Спочатку я цікавився східними бойовими мистецтвами, потім був бокс, рукопашний бій… Після чергової атестації я побачив техніку козаків-характерників, де бойові мистецтва засновані на культурі та духовності. Тому я прийшов до ідеї, що необхідно розвивати та популяризувати своє, національне».
Козацький двобій у Кам’янському почав активний розвиток з 2007 року. «Серцем розвитку козацького двобою в нашій області з впевненістю можна назвати Кам’янське, адже саме тут була створена перша на Дніпропетровщині міська федерація з цього напрямку. Далі були Дніпро та Кривий Ріг, проте сьогодні осередки козацького двобою існують по всій області», – пояснює Костянтин. У 2012 році наше місто вперше прийняло Всеукраїнський фестиваль з національних видів бойових мистецтв, в рамках якого відбувся Кубок України з козацького двобою. Традиційно він і досі проводиться на базі спортивної зали ДЮСШ №1.
Змагання з козацького двобою проходять у кількох розділах: «Забава» — поєдинок із дозованим контактом (оцінка дії ведеться після кожної вдалої атаки); «Борня» — поєдинок з легким контактом (оцінюються удари тільки з легким контактом, а використання елементів підвищеної складності підвищують оцінку технічних дій); «Герць» — поєдинок з повним контактом (оцінюються удари тільки в повний контакт, але дозволені удари руками і ногами, коли обидва партнери перебувають в партері, не приносять оцінки).
«Сучасний козацький двобій переріс в універсальну систему, у якій використовуються ударні техніки козаків та запозичені спортивні рухи з інших видів бойових мистецтв, – розповідає Костянтин. – Цей вид спорту заснований на козацьких традиціях, українській культурі, проте прийоми та удари не відрізняються від інших бойових мистецтв. Тому до козацького двобою приходять спортсмени з різних бойових напрямків».
Серед кам’янчан досить багато спортсменів, які гідно представляють Україну на міжнародному рівні. Одними з таких є вихованці Костянтина Тимченка. Тренер пишається 28-річним Богданом Котловяновим, який має 13 професійних поєдинків, та 21-річним Євгеном Гобовим, який став першим серед аматорів у своїй вазі. Серед юних вихованців Костянтина Тимченка є також спортсмени, які гідно представляють наше місто на міжнародній арені, серед них Владислав Зінченко, Павло Слюсар, брати Тимченки — В’ячеслав та Станіслав. «У нашому місті дуже багато талановитих спортсменів, які у майбутньому можуть стати світовими зірками. Багато чудових бійців, які подають надію, тренуються і в інших спортивних клубах Кам’янського. Проте єдина проблема, з якою стикаються всі, — це недостатнє фінансування, адже виїзд на міжнародні змагання, як правило, відбувається за власні кошти», — пояснює Костянтин Тимченко.
Національне бойове мистецтво – це не просто фізичний розвиток, це й патріотичне виховання, адже козацький двобій заснований на традиціях наших пращурів. Костянтин Тимченко впевнений, що необхідно розвивати всі спортивні напрямки, проте особливу увагу варто все ж таки приділяти національним напрямкам.
Катерина Кіба