Люди, які задекларують знайдену зброю, зможуть законно зберігати її під час воєнного стану, – Богдан Драп’ятий

25 листопада набирає чинності Закон України щодо вдосконалення порядку отримання, декларування та поводження з вогнепальною зброєю від 20 серпня 2024 року № 3899-IX. Про переваги легалізації зброї для власника, процедуру подачі деклараційної заявки, а також про відповідальність за зберігання чи перевезення незареєстрованої зброї детально розповів заступник Міністра МВС України Богдан Драп’ятий.
За його словами, закон про декларування зброї – один із етапів, який впроваджує МВС для зниження кількості злочинів, вчинених з її використанням. Також це сприятиме захищеності громадян.
«Контроль за обігом зброї – важлива складова забезпечення безпеки в Україні. Це також пріоритетний вектор роботи Міністерства внутрішніх справ, частина концепції «Безпекового середовища», – зазначив Богдан Драп’ятий.
Він наголосив, що особи, які задекларують знайдену зброю, зможуть її надалі законно зберігати в себе, а після завершення воєнного стану і 90 днів після цього – набути у власність, якщо зброя дозволена у цивільному обігу, нікому не належить, і з неї не вчинялося злочинів.
Мова йде не про трофейну зброю, а знайдену, або отриману цивільними особами і яка не зареєстрована в Національній поліції. Трофейна зброя (знайдена на полі бою або вилучена військовослужбовцями) обліковується за окремими нормативами і зберігається в Збройних Силах України.
«Щоб громадянин не був притягнений до кримінальної відповідальності за незаконне зберігання зброї, ми і пропонуємо йому здати її, задекларувавши в органах поліції, і на період воєнного стану, а також 90 днів після завершення воєнного стану зберігати її в себе», – пояснює заступник Міністра.
За його словами, у цій законодавчій зміні зацікавлені як правоохоронці, так і громадяни, які мають на руках незареєстровану зброю. Адже ці зміни дозволять правоохоронним органам, зокрема Національній поліції, посилити контроль над обігом зброї та вести її облік.
Богдан Драп’ятий стверджує, що процедура декларування зброї є максимально простою і зрозумілою. МВС докладає усіх зусиль, щоби з 25 листопада громадяни могли без будь-яких труднощів подати заявку у відповідному територіальному органі Національної поліції:
«Громадяни від 21 року, які мають незареєстровану зброю, мають прийти до органів Національної поліції, задекларувати цю зброю і на період воєнного стану можуть залишити її у себе на зберіганні. Після завершення воєнного стану громадяни, за бажанням і за можливості, зможуть цю зброю переробити на дозволені види вогнепальні зброї, аби вже поставити на облік як зброю, що дозволена до використання та зберігання».
Богдан Драп’ятий зазначає, що форма деклараційної заявки – максимально проста, в ній необхідно вказати, де і коли зброя була знайдена.
Далі уповноважені представники поліції зафіксують ідентифікаційні номери зброї, сфотографують її та повернуть громадянам до завершення воєнного стану. Зброя із ознаками корегування чи знищення маркування – не підлягатиме декларуванню. Також, якщо особа не виявить бажання залишити у себе знайдену зброю на період дії воєнного стану, органи Національної поліції приймуть її на добровільних засадах (це виключає кримінальну відповідальність).
«Не всі види зброї підлягатимуть декларуванню. Але, наприклад, автомат чи пістолет, які нині не дозволені для цивільних осіб, можна буде задекларувати і залишити у себе на зберіганні. Також цією зброєю можна буде скористатися для захисту від російських окупантів. Важка військова зброя, або нарізна калібром вище 12,7 міліметра – вивчатиметься. Легалізувати зброю не зможуть люди з кримінальним бекграундом», – наголошує заступник міністра.
Він зауважив, що добровільне декларування або здача незареєстрованої зброї позбавить громадян відповідальності за статтею 263 Кримінального кодексу, яка передбачає від 3 до 7 років позбавлення волі.
Заступник міністра зазначив, що наразі у встановленому законодавством порядку, зареєстровано майже 1,4 млн одиниць різних видів зброї. Це нарізна та гладкоствольна зброя для полювання і заняття стрільбою, а також травматична зброя для самозахисту, якою законно володіють певні категорії осіб.
За його словами, статистику незаконного обігу зброї нині важко навести через триваючу гарячу фазу повномасштабної війни та величезну протяжність лінії фронту (більше 1000 кілометрів). Але МВС аналізує криміногенну ситуацію за різними видами злочинів і відзначає, що з періоду повномасштабної війни по сьогодні вона є мінливою. Втім зростає негативна динаміка незаконного обігу зброї і збільшення вилучення незареєстрованих небезпечних зразків у порівнянні з 2019 роком. Це вогнепальна зброя, вибухові речовини, пристрої, у тому числі гранати та набої.
«У 2019 році було вилучено автоматичної зброї близько 100 одиниць, у 2023-му цей показник зріс до – 1567 одиниць вилученої цього виду зброї. Якщо говорити про гранати, то в 2019 році правоохоронці вилучили 2500 одиниць, а за 2023 рік – близько 18 тисяч. Тобто, ми бачимо різке збільшення показників з початком повномасштабного вторгнення», – розповідає Богдан Драп’ятий.
Він також наводить статистику за статтями 263, 263-1 Кримінального кодексу – це незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами:
«За цей рік правоохоронцями порушено 4700 кримінальних проваджень за цими статтями. Звісно, до повномасштабної війни показники були меншими. Але зі згаданих 4700 кримінальних проваджень у 3797 – особам було вручено підозри, 3212 справ вже були направлені до суду. Ситуація контрольована», – підкреслив заступник міністра.
Він зауважив, що фіксуються випадки як вчинення злочинів із застосуванням вогнепальної зброї, так і незаконного її обігу. Правоохоронці відзначають тенденцію до зростання цих кримінальних правопорушень. Найменше нелегальної зброї вилучається на заході – Закарпатська, Івано-Франківська і Чернівецька області.
Найбільшу кількість незаконної зброї правоохоронці вилучають у регіонах, які межують з районами ведення бойових дій. Це Донецька, Харківська, Запорізька і Дніпропетровська області. Дієвим запобіжником потрапляння нелегальної зброї із зони бойових дій на підконтрольні Україні території є встановлені блокпости, які розміщені в південно-східних областях.
Інший шлях – це організовані злочинні організації, які займаються торгівлею зброєю. Трапляються випадки, коли перероблена або втрачена зброя потрапляє на ринок зброї, також Нацполіція виявляє схрони зброї:
«З 2019 до 2022 року правоохоронці фіксували поодинокі факти виявлення схронів, а вже у 2023 році виявили 117. За 10 місяців 2024-го – 137 таких схронів, у яких зберігалося 308 одиниць автоматичної зброї та 106 одиниць іншої вогнепальної зброї, 4 136 гранат, 220 гранатометів, сотні тисяч набоїв та інших боєприпасів, а також більше тонни вибухових речовин».
Крім цього, поліцейські документують торговців зброєю, виявляючи канали її розповсюдження та, відповідно, вилучають її з обігу.
«За 10 місяців цього року проведено більше дев’ять сотень оперативних заходів із контрольованої закупівлі зброї у ході чого з незаконного обігу вилучено 569 одиниць зброї, 1,5 тисячі гранат, майже 200 кілограмів вибухівки», – наголосив заступник міністра.
При цьому він підкреслив, що прямого впливу на погіршення криміногенної ситуації наразі немає і правоохоронці не спостерігають бандформувань, які б тероризували населення чи вчиняли інші незаконні дії. Крім того, кількість розбоїв, грабежів, крадіжок в період повномасштабної війни навпаки зменшилася.
«Нам вдається оперативно реагувати на виклики та тримати ситуацію під контролем. Наразі створено Координаційний центр з питань протидії незаконного обігу зброї, очолюваний Міністром внутрішніх справ, до якого залучені всі правоохоронні органи, дотичні до протидії незаконному обігу зброї. Що також допомагає нам на цьому шляху», – заявив Богдан Драп’ятий.
Раніше ми повідомляли, що у Кам’янському РУП власникам зброї нагадали про відповідальність за несвоєчасне звернення для подовження строків дії дозволу.