Мешканців Дніпропетровщини попереджають про небезпечність контакту з отруйними павуками

У зв’язку з потеплінням клімату в області реєструються покуси отруйних павуків, хоча раніше деяких з них можна було зустріти лише у Криму. Про це попереджають у ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ України».
Так, наприклад, у липні минулого року від укусу каракурта постраждала мешканка міста Нікополь. Покуси самиці каракурта (інша назва «Чорна вдова») небезпечні для людини. Свої гнізда самиця, що має розмір 1-3 см, найчастіше будує на землі. В червні – липні (період міграції) і до першої половини вересня ці павуки найбільш небезпечні, наголошують фахівці. При покусах каракурт випускає нейротропну отруту, після чого людина відзначає сильний біль, судоми, тремтіння всього тіла, різке підвищення температури тіла, порушення роботи дихальної системи, біль у м’язах.
Самиця тарантула, найбільшого павука в Україні (до 37 мм) деякий час носить маленьких павуків на собі або за допомогою тонкого павутиння. Саме в цей час вона агресивна. Тарантулів можна зустріти під камінням, у степу, балках, на городах, де вони будують свої нори. В період міграції зростає кількість покусів людей, свійських тварин. Самостійно павуки не нападають, якщо їх не займати. Самці загрози для людей не мають.
Жовтий павук Сак має невеликі розміри (до 10 мм), але він дуже отруйний. Житло таких павуків схоже на павутинні мішки, які вони ховають під камінням. Оскільки їх приваблює запах бензину, вони також можуть оселитися під паливною системою автомобіля, в гаражі та інш. Павуки Сак мандрують автомобілем із однієї країни до іншої. Таким чином їх було завезено до нашої області кілька років тому.
Ангіопа (павук-зебра або павук-оса) раніше зустрічався лише у Криму, але зараз є дуже розповсюдженим в нашій області. Таких павуків дуже легко визначити по черевцю, намальованому чорними та жовтими смужками. Самиці досягають до 7 см, самці – значно менших розмірів та не мають яскравого фарбування. Павуків-зебр можна зустріти в невеликих рівчаках, присадибних ділянках, городах, кущах малини, смородини, агрусу. При покусах цих павуків відзначаються набряки, нариви, у деяких випадках – некроз тканин, сильні алергічні реакції.
Ерезус чорний – рідкісний вид отруйних павуків, якого ще називають «павук-сонечко». У самців червоне черевце з чорними крапками, наче у «божої корівки», самиця – повністю чорна. Покуси цих павуків викликають потужні алергічні реакції.
Запобіжними заходами щодо недопущення покусів отруйних павуків є:
– підвищена увага при роботі на присадибних ділянках, городах, на відпочинку;
– само- та взаємоогляди.
У випадку покусів отруйних павуків фахівці радять не панікувати, пити багато води та терміново звернутися до сімейного лікаря для своєчасного призначення симптоматичного лікування.
У Державній установі «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» (м. Дніпро, вул. Госпітальна, 6), у паразитологічній лабораторії за зверненнями громадян ентомологи проводять визначення видового складу отруйних павуків.