Місцеву владу зобов’яжуть виявляти самочинне будівництво

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Органи місцевого самоврядування будуть зобов’язані перевіряти об’єкти будівництва й виявляти самочинну забудову. Це передбачає законопроєкт про реформу містобудування.

«Дозвільну діяльність у сфері будівництва експерти та правоохоронці вважають основним джерелом корупції в будівельній галузі, оскільки на стадії надання документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів фіксується найбільша кількість зловживань та порушень. Система державного архітектурно-будівельного контролю в Україні є і залишається однією з найкорумпованіших, потребує повного перезавантаження та проведення реформи, яку ініціював Президент України, – зазначається у пояснювальній записці до документу. – Світовий досвід показує, що немає ліпшого способу боротьби з корупцією, ніж створення конкурентного прозорого ринкового середовища, розумна регуляція та автоматизація надання послуг у відповідній сфері».

Згідно з запропонованими законопроєктом змінами, місцева влада перевірятиме забудову у трьох випадках. Перше – забудовник не отримав право на виконання робіт. Друге – є повідомлення від громадян чи організацій про порушення будівельного законодавства. І третє – якщо за результатами автоматичного програмного аналізу в е-системі об’єкт має високий рівень ризику.

У всіх цих випадках посадовці мають оглянути територію забудови, порівняти інформацію про об’єкт з е-системи з наявним будівництвом. У разі виявлення ознак самочинного будівництва представник місцевої влади має зробити фото- або відеофіксацію, а також скласти звіт, який оприлюднять на порталі електронної системи.

«У законопроєкті ми фіксуємо, що це не просто можливість, це обов’язок місцевої влади. А за неналежне проведення такого моніторингу забудови для посадовців передбачена відповідальність», – пояснила одна з ініціаторів законопроєкту, голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк. 

Закон міститиме чітке визначення самочинного будівництва:

  • якщо воно ведеться на земельній ділянці, яку відводили не для цього;
  • немає права на виконання будівельних робіт;
  • об’єкт зводять з порушенням встановленої законом гранично допустимої поверховості;
  • є істотні порушення проєктної документації на будівництво.

У цих випадках місцева влада уповноважена діяти швидко і рішуче аж до демонтажу незаконних об’єктів без рішення суду.

За словами Олени Шуляк, парламент має намір ухвалити законопроєкт найближчим часом.