Нацбанк зобов’язав банки й обмінники приймати старі банкноти

Національний банк України заборонив банкам і небанківським обмінникам не приймати у клієнтів старі або зношені банкноти іноземної валюти, повідомляє пресслужба регулятора.
Відтепер з усіма без винятку банкнотами іноземної валюти, справжність яких підтверджена з використанням лічильників та детекторів, крім значно зношених чи пошкоджених, мають здійснюватися валютно-обмінні операції. Як зазначають у НБУ, це виключає вплив «людського фактору» на визначення ступеня зношеності банкноти.
Крім того, банкам та небанківським установам під час здійснення валютно-обмінних операцій заборонено встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти.
При цьому з банкнотами, що мають ознаки значного зношення (наприклад, розірвані навпіл, зафарбовані, обпалені тощо), мають здійснюватися операції інкасо. Банки та небанківські установи, які проводять такі операції, повинні обов’язково розмістити в касі у доступному для клієнтів місці чіткий перелік ознак значного зносу банкнот й тарифи інкасо.
В НБУ наголошують, що у разі порушення зазначених вище норм банком або небанківською фінансовою установою їхні дії розцінюватимуться як потенційна ознака шахрайської діяльності.
У разі порушення банком або небанківською фінансовою установою прав клієнта йому варто звернутися зі скаргою до керівництва такого банку чи небанківської фінансової установи. Якщо належної реакції з боку керівництва таких установ немає, споживач може подати скаргу до Національного банку. Докладну інформацію щодо оформлення звернення до НБУ можна знайти за посиланням.
За фактами порушень нормативно-правових вимог Національного банку, викладених у зверненнях споживачів фінансових послуг, вживатимуться належні заходи впливу (включаючи зупинення можливості здійснення окремих видів валютних операцій).
Зокрема, Національний банк в залежності від рівня вчиненого правопорушення, з дотриманням принципу адекватності, застосовуватиме заходи впливу, які передбачають максимальний розмір штрафу:
- до банків – у розмірі до 400 000 гривень (і планується його збільшення за суттєві порушення);
- до небанківських фінансових установ – у розмірі до 5% від розміру власного капіталу установи.
Довідково
Банки та небанківські фінансові установи повинні приймати на інкасо виключно:
1) банкноти іноземної валюти, які набули під час обігу одну або кілька ознак значного зношення/пошкодження:
- розірвані (розрізані) на частини;
- із пошкодженими елементами дизайну та захисту (видалені цифрові чи текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки);
- зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень;
- із локальними забрудненнями (плямами), уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти;
- із загальними забрудненнями, уключаючи ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях;
- обпалені, пропалені, трухлі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, різних рідин, хімікатів або з ознаками гниття);
- мають явні друкарські недоліки;
2) банкноти, які вилучені іноземною державою з обігу після дати, оголошеної банком-емітентом відповідної валюти (за наявності згоди банку-кореспондента відповідної держави на обмін цих банкнот).