Не приймати пошкоджені банкноти при розрахунках закликають українців у НБУ

У Нацбанку закликали українців не приймати пошкоджені банкноти, бо вони могли потрапити в обіг із захоплених рф територій. Про це повідомили у пресслужбі НБУ.
«Національний банк попереджає про небезпеку потрапляння в готівковий обіг банкнот гривні, навмисно пошкоджених банками під час дії воєнного стану, з територій, які перебувають в тимчасовій окупації. Адже йдеться про гроші, викрадені окупантами або мародерами із захоплених відділень банків», – зазначається в повідомленні.
У НБУ радять при пропозиції таких банкнот під час розрахунку просити замінити їх іншими, після чого повідомити про розповсюджувачів в поліцію.
У пресслужбі зазначили, що з урахуванням військових дій або їхньої загрози в разі неможливості вивезти готівку банки повинні пошкодити гроші, щоб привести в неплатіжний стан.
«Банкноти можуть бути пошкоджені механічним способом (обрізання не менше половини банкноти та її знищення; розрізання навпіл або на три частини; просвердлювання в банкноті трьох або більше отворів) або спеціальними розчинами чи іншими фарбуючими речовинами із зафарбовуванням не менше 50% загальної площі банкноти», – пояснили в Нацбанку.
Регулятор повідомив про надходження від банків на дослідження банкнот гривні з декількома просвердленими отворами.
«Найімовірніше, йдеться про викрадення такої готівки з відділень українських банків, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях України, та її поширення в готівковому обігу з метою дестабілізації ситуації у фінансовій сфері», – зазначили в НБУ.
У пресслужбі підкреслили, що після пошкодження банкноти перестають бути платіжним засобом, тому банки повинні вилучати їх, надсилати Національному банку для дослідження та інформувати про подібні випадки правоохоронні органи.
Отже, Національний банк попереджає бізнес та громадян, що пошкоджені вищезазначеними способами банкноти під час дії воєнного стану обміну не підлягають і вилучаються без відшкодування їхньої вартості, а тому українцям рекомендовано віддавати перевагу безготівковим операціям, які є безпечнішими в умовах воєнного стану.