Рак шийки матки: кам’янчанок закликають відвідати гінеколога

Поділитись:
WhatsApp
Viber

З 16 по 22 січня 2023 року проводиться Всесвітній тиждень обізнаності про рак шийки матки. Його мета – щоб якомога більше жінок дізналися про небезпеку даного захворювання та про можливість зменшити свої ризики захворіти.

Рак шийки матки є одним із найбільш поширеніших видів раку серед жінок. У світовому масштабі він займає друге місце за ступенем поширеності серед злоякісних утворень у жінок і третє місце після раку молочної залози і раку легенів серед основних причин смертності жінок від онкопатології, зазначають фахівці міського медичного центру здоров’я та медицини спорту.

За наданою ними інформацією, у Кам’янському у 2022 році на рак шийки матки захворіла 21 жінка (у 2021 році – 27 жінок). Захворюваність склала 9,3 на 100 000 населення (у 2021 році -13,6) та зайняла п’яте місце за ступенем поширеності злоякісних утворень серед жіночого населення. У запущеному стані захворювання виявили у 28,6% (у 2021 році – 12,5%). У 2022 році на профілактичних оглядах захворювання діагностовано у 42,9%. Основною віковою категорією є пацієнтки 35-60 років.

Рак шийки матки є серйозною загрозою не тільки здоров’ю, а й життю жінки, оскільки на ранніх стадіях, коли хвороба піддається лікуванню, клінічні прояви залишаються прихованими. Кожна жінка знаходиться в групі ризику розвитку раку шийки матки, проте ця хвороба піддається профілактиці й цілком виліковна за умови раннього виявлення та належного лікування, підкреслюють медики.

Причиною практично всіх випадків захворювання є вірус папіломи людини (ВПЛ), який є надзвичайно поширеним. Найчастіше він передається під час статевого контакту. Більшість людей інфікуються вірусом папіломи людини невдовзі після початку статевого життя. Без інфікування вірусом папіломи людини рак шийки матки не виникає, з іншого боку – тільки одного інфікування теж недостатньо для виникнення хвороби. Поширена думка, що  бородавки також є наслідком ПВЛ. Це вірно, але їх спричиняє інший тип вірусу, який не викликає захворювання на рак. ВПЛ може не виявляти себе, однак зумовлює зміни в клітинах слизової оболонки шийки матки, що може призвести до розвитку раку. Водночас інфікування ВПЛ не завжди є початком онкозахворювання. Причинами, що підвищують ризик розвитку раку  є інфекції, які передаються статевим шляхом (генітальний герпес, хламідіоз, трихомоніаз тощо). Жінки, інфіковані ВПЛ, мають в 4-5 разів вищий ризик розвитку цієї хвороби. Крім того серед факторів ризику є паління, вік старше 35-40 років, дієти з малим вмістом овочів та фруктів, ожиріння, нестача вітамінів А і С, тривалий та неконтрольований прийом оральних контрацептивів, зазначають фахівці медцентру.

Медики наголошують: щеплення проти ВПЛ ― доведена та ефективна профілактика раку шийки матки. Вона на 90% зменшує ймовірність розвитку новоутворень. Щеплення дівчатам рекомендують робити у віці 9–14 років ще до початку статевого життя. Проте вакцинувати можна і хлопців, адже вони можуть бути носіями інфекції. В Україні щеплення проти вірусу папіломи людини внесено до Національного календаря профілактичних щеплень як рекомендоване.

Також захворювання не передається спадково. Причина раку шийки матки в одночасній дії декількох факторів. Саме по собі інфікування вірусом папіломи людини – не захворювання. Рак не виникає раптово – він завжди з’являється на фоні ерозії, дисплазії або інших передракових змін, пов’язаних з інфікуванням ВПЛ і дією таких факторів ризику як: ранній початок статевого життя, велика кількість статевих партнерів, збудники інфекцій, що передаються статевим шляхом, ранні вагітності, в тому числі які закінчуються абортами, травматизація шийки матки, порушення функції яєчників.

Рак шийки матки може довго не проявляти ознак і симптомів або ж вони можуть бути не очевидними. Найбільш поширені з них:

  • зміни вагінальних виділень;
  • нетипова вагінальна кровотеча після статевого акту або між регулярними менструаціями, у тому числі після менопаузи;
  • біль або дискомфорт під час статевого акту.

Хоча б один з цих симптомів – достатній привід для негайного звернення до лікаря!  Важливо пам’ятати, що ці симптоми не означають, що у вас рак. Вони можуть траплятися і з інших причин. Єдиний спосіб пересвідчитися — звернутися до лікаря, підкреслюють у медцентрі.

Своєчасне виявлення і лікування запальних і передракових захворювань шийки матки – один з головних методів профілактики раку шийки матки.

При відсутності скарг з метою профілактики рекомендується проходити додаткові обстеження. Усі жінки мають раз на рік проходити огляд у гінеколога з забором цитологічного мазка шийки матки (ПАП-тесту). Цей тест дозволяє виявити хворобу на ранній стадії, коли вона ще легко лікується малими хірургічними втручаннями і виліковується повністю.

Медики закликають кам’янчанок берегти своє здоров’я та долучатися до тижня обізнаності щодо раку молочної залози:

«Приведіть до гінеколога своїх близьких та приходьте самі. Інколи простий аналіз здатен врятувати життя!» – наголошують фахівці.

Необхідну консультацію можна також отримати, звернувшись в онкодиспансерне відділення міської лікарні №9 за адресою: пр. Аношкіна, 72; тел. для довідок: 068 796 49 43.

16.01.2023
Категорія: Новини
Теґи: гінеколог здоров'я рак