Що таке артроскопія плечового суглобу?

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Верхні кінцівки є найбільш задіяною частиною нашої рухової системи. Завдяки плечовому суглобу ми можемо здійснювати кругові рухи руками, підіймати та утримувати тягар, виконувати різну роботу та здійснювати активність. У випадку, коли болить плече та є підозра на травмування, слід обов’язково звернутися до лікаря. На жаль при частих проблемах з плечовим суглобом найчастіше єдиним способом їх вирішення є хірургічне втручання. Добра новина полягає в тому, що є така операція артроскопія плеча.

Що таке артроскопія?

Загалом артроскопією називають хірургічну практику, за якої для проведення операції використовують спеціальний інструмент (артроскоп). З його допомогою хірург-ортопед може здійснювати дослідження внутрішнього стану суглобу, а також усувати наслідки патологій та відновлювати цілісність пошкоджених тканин.

Якщо виявлена травма, що пов’язана з нестабільністю плечового суглоба (наприклад, звичний вивих), найефективнішим розв’язанням проблеми стане артроскопія плеча. Така операція є малоінвазивною, що дозволяє досягнути поставлених задач, при цьому термін реабілітації скорочується до мінімуму.

Показання до артроскопії плечового суглобу

Як альтернатива класичному хірургічному втручанню, метод артроскопії найчастіше застосовується при необхідності дослідити проблему внутрішньо з можливістю одночасного її усунення. Застосовується операція в наступних випадках:

  • SLAP-синдром, що виникає на підставі травм суглобової губи;
  • імпіджмент-синдром, коли сухожилля починають тертися о кістку лопатки;
  • захворювання навколосуглобових тканин (бурсит і тендиніт), хрящів (артроз) та синовіальної оболонки (хондроматоз);
  • травми плечового суглоба, включно переломи кісток та пошкодження зв’язок;
  • необхідність вилучення рідин та вільно плаваючих тіл всередині суглоба;
  • звичний вивих плеча.

Також артроскопія стане в нагоді при необхідності підготовки суглобової порожнини плеча до встановлення ендопротезу.

Серед протипоказань до операції – інфекційні захворювання плечового суглоба, проблеми серцево-судинної системи, важкі захворювання нирок, психічні розлади й таке інше.

Тривалість операції

Враховуючи малоінвазивний характер, артроскопія є суто висококваліфікованою операцією. В середньому її тривалість – не менше 1 години. Це залежить від складності пошкодження та обраного відповідно до діагнозу типу хірургічного втручання.

Чи необхідна анестезія?

Під час артроскопії плечового суглоба найчастіше використовується місцева анестезія, іноді у поєднанні зі знеболювальними засобами загальної дії. Кожний випадок є індивідуальним, єдиного правила тут не існує.

Види артроскопії плеча

Універсальність методу та його функціональна досконалість дозволяють вирішувати різні завдання під час операції.

У рамках артроскопії лікар може виконувати:

  • стабілізацію плечового суглоба при звичному вивиху;
  • відновлення цілісності зв’язок;
  • шліфування та корегування хрящової тканини;
  • санацію (очищення) суглобової порожнини;
  • видалення сторонніх тіл та рідин;
  • відновлення субакроміального простору, що змінився внаслідок патологій;
  • реконструкцію обертальної манжети.

Також за допомогою артроскопа можна виконувати операцію Латарже для лікування нестабільності плечового суглоба. Артроскоп в цьому випадку виконує роль засобу візуального контролю.

Тривалість відновлення

Строки реабілітації залежать від складності випадку та особливостей операції. Одразу після артроскопічного втручання необхідно 3-5 днів пробути на стаціонарі. Далі пацієнт самостійно займається відновленням, з періодичним відвідуванням лікаря та чітким виконанням розробленої для нього програми реабілітації.

Реабілітація включає тимчасову іммобілізацію плеча, а також медикаментозне лікування, мануальну терапію, лікувальну гімнастику та сучасні фізіотерапевтичні методи відновлення (електрофорез, фонофорез, тейпування, МЛТ, міостимуляція).