Стартувала програма «єВідновлення»: українці вже можуть подати заяву на компенсацію ремонту пошкодженого житла

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Відсьогодні всі громадяни, житло яких отримало незначні пошкодження внаслідок збройної агресії російської федерації, можуть скористатися послугою «єВідновлення», в рамках якої держава надасть людям грошову допомогу на відновлення пошкодженого житла. Насамперед йдеться про заміну вікон, дверей, ремонт покрівлі, оплату будівельних робіт. Про це повідомив голова облради Микола Лукашук.

Кошти нараховуються, якщо житло:

  • пошкоджене через напад росії після 24 лютого 2022 року;
  • підлягає відновленню;
  • розміщене на неокупованій території;
  • не було повністю відремонтоване самостійно.

Як повідомили в Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури, на цьому етапі йдеться про виплати на відновлення житла, яке зазнало незначних пошкоджень і яке ще не було відремонтоване. Наразі уряд працює над механізмом відшкодування витрат людям, які зробили ремонт самостійно. Їм потрібно зберігати чеки, фотографії, свідчення сусідів чи публікації в ЗМІ щодо свого пошкодженого житла, аби в майбутньому претендувати на частину репарацій рф.

Максимальна сума компенсації становить 200 тис. грн.  Витратити виплату можна на будівельні матеріали чи послуги підрядників, які є учасниками програми «єВідновлення». 

Для отримання компенсації необхідно: 

  • подати інформацію про пошкоджене майно (у випадку, якщо така інформація ще не була подана) на порталі чи в застосунку «Дія» (згодом така можливість буде в ЦНАП, у нотаріусів та управліннях соцзахисту);
  • відкрити спеціалізований рахунок «єВідновлення» в одному з банків-учасників програми («Ощадбанк», «Монобанк», «ПриватБанк», «Сенс Банк», «А-Банк», «ПУМБ»);
  • заповнити заяву на компенсацію в застосунку «Дія», перевірити та відправити в обробку.

Голова облради додав, що рішення про надання допомоги ухвалюватимуть спеціальні комісії при громадах після обстеження пошкодженого житла і фіксації руйнувань (це потрібно, щоб встановити збитки та розрахувати суму виплат). Термін розгляду заяви та ухвалення рішення – не більше 30 календарних днів з дня її подання. Сповіщення про рішення комісії надходитиме через «Дію».

Якщо рішення буде позитивним, гроші зарахують на картку «єВідновлення». Витратити їх можна протягом 12 місяців.

Важливо! «єВідновлення» поширюється тільки на ті житлові об’єкти, які занесені в Реєстр речових прав. Якщо у житла є співвласники, вони мають надати згоду на участь у програмі. 

«Світовий банк виділяє кошти, щоб українці змогли якомога скоріше відновити власні домівки, пошкоджені через повномасштабне вторгнення. 

На першому етапі послуги «єВідновлення» допомогу отримають люди, чиї будинки потребують косметичного ремонту. Наприклад, ваше житло придатне для життя, але треба замінити вікна, двері, відремонтувати дах тощо. Пріоритет мають учасники бойових дій, мобілізовані, сім’ї загиблих військових, люди з інвалідністю І та ІІ груп і багатодітні родини. Максимальна сума на відновлення одного об’єкта – 200 тисяч гривень. 

Далі масштабуємо програму. Щоб допомогу отримали люди, будинки яких були повністю знищені внаслідок російської агресії. 

Послуга в «Дії» працює за принципом, схожим до «єПідтримки». Подаєте заяву на виплату за кілька кліків та відкриваєте спеціальну картку «єВідновлення» в одному з 5 банків-партнерів. Саме на цю картку потім надійдуть кошти, які витратите на будматеріали й ремонтні послуги. 

Суму компенсації визначить спеціальна комісія, яку скерує місцева влада. Комісія зафіксує ступінь руйнувань та зробить висновки. Рішення комісії отримаєте в «Дії»», – пояснив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. 

Як подати заяву, які є критерії, де відкрити картку та іншу інформацію про програму можна дізнатися за посиланням.

Послугу розроблено Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з Міністерством цифрової трансформації за підтримки проєкту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS» та Світового банку.