Сучасний петриківський розпис

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Самобутній, чарівний і неповторний петриківський розпис став невід’ємною частиною української культури. Саме цей художній стиль відомий далеко за межами нашої країни, що є чудовим приводом для гордості українців. Розмаїття мальовничих квітів, дивних птахів, що манять своєю красою та барвистими візерунками, — петриківський розпис вміє привернути увагу. І майстриня з Кам’янського Наталія Гордєєва нестямно закохалася у цей вид мистецтва, саме тому петриківський розпис став справою її життя.

Наталію Гордєєву цілком заслужено можна назвати представником молодої генерації українського мистецтва, адже її творчий шлях відкривав друге тисячоліття. Тому і до петриківського розпису в неї свій підхід, адже майстриня впевнена, що навіть традиційне українське мистецтво можна стилізувати під будь-який сучасний напрямок.

До речі, до Кам’янського пані Наталія переїхала нещодавно, проте тут в неї вже є своя творча майстерня, де вона не лише творить красу, а й навчає цьому ремеслу всіх бажаючих.

Жага до малювання у Наталії Гордєєвої зародилася ще у дитинстві. Закінчивши художню школу у місті Олександрія Кіровоградської області, вона вступила до Петриківського училища №79, ставши художником розпису по дереву. Навчалася Наталія у заслуженого майстра України Людмили Горбулі, яка, до речі, була однією з улюбленіших учнів відомого майстра декоративного розпису Федора Панка. Закінчивши навчання, пані Наталія викладала петриківський розпис у дитячих гуртках Дніпра. Вищу освіту молода художниця отримала у Львові. Паралельно майстриня оздоблювала петриківським розписом предмети домашнього ужитку, які дарувала друзям та рідним. Проте талант художниці оцінювала і широка публіка. У 2001 році Наталія Горєєва відкрила власну персональну виставу «Візерунки степів України» у нашому місті, де були представлені оздоблені розписом блюда, тарелі, сервізи, таці, скриньки та мальовки. Вже тоді гості виставки зауважували, що українське декоративно-прикладне мистецтво у виконанні таких майстрів, як Наталія Гордєєва, сповнюється свіжими пошуками та ідеями. Тривалий час художниця мешкала за кордоном і навіть на деякий час залишила творчість.

Переїхавши до Кам’янського у квітні цього року, пані Наталія привезла до міста і свій погляд на петриківський розпис і знову поринула у творчість. Наразі майстриня працює у Дитячому екологічному центрі керівником гуртка з петриківського розпису. «Петриківський розпис — це суто українське надбання, яке важливо передавати майбутньому поколінню, – пояснює майстриня. – Тим паче творчість — це розвиток мислення та фантазії. У петриківському розписі використовується стилізація рослин, птахів, тварин та навіть комах. А це у свою чергу виховує у дітей любов до української природи та культури».

Паралельно з викладацькою діяльністю Наталія Гордєєва створює неймовірно колоритні та гарні речі у своїй майстерні. «Від самого початку петриківський розпис був оберегом, саме тому візерунки малювали навколо вікон та дверей, – розповідає пані Наталія. – Люди вірили, що розпис захищає їхні домівки від нечистої сили та лиха. Тому петриківський розпис почали малювати навіть на посуді. До речі, спочатку розпис наносили на світлі поверхні, і порівняно нещодавно петриківку почали малювати на чорному тлі».

Майстриня впевнена, що саме петриківський розпис залишається національним оберегом українців, тому в кожному домі повинен бути зразок цього самобутнього мистецтва. У своїй майстерні пані Наталія займається розписом предметів, які не лише додають колориту оселі, а й використовуються у побуті. Посуд, підсвічники, дощечки, скриньки, ялинкові прикраси, меблі — все можливо прикрасити петриківським розписом, окрім того за допомогою кольорових гам можна стилізувати петриківський розпис під будь-який сучасний напрямок в інтер’єрі. А ще петриківським розписом можна прикрашати стіни в інтер’єрі та фасади будівель, додаючи барв у буденне життя.

«Деякі майстри вважають, що необхідно притримуватися всіх традицій петриківського розпису: це двійний мазок спеціальним пензликом «кошачкою», лише традиційними кольорами, переважно це червоні, помаранчеві та зелені відтінки, – розповідає майстриня. – Проте сьогодні таке розмаїття фарб, які дуже хочеться спробувати, тому багато майстрів відходять від традицій. Особисто я до цього ставлюсь лояльно, адже світ довкола змінюється, зараз ми живемо у зовсім інший час. І якщо в світі існує таке розмаїття кольорів, що тут поганого, коли майстер використовує ці барви? Наприклад, мені більше подобаються холодні відтінки. Звісно, техніка петриківки і технологія формування малюнку залишаються незмінними. Але з часом петриківський розпис все одно змінюється, і цього не зупинити. Мені цікаво поєднувати петриківку з іншими стилями, щоб це було наше, українське, проте у сучасному вигляді».

Творчість для Наталії Гордєєвої – це відпочинок, вона цілі дні може проводити у своїй майстерні. Окрім побутових предметів, Наталія Гордєєва займається створенням прикрас з петриківським розписом.

«Українізація триває, тож люди почали більш лояльно ставитися до вишиванки, національних прикрас, тому і прикраси з петриківським розписом користуються популярністю, – пояснює майстриня. – Також у майбутньому я планую зайнятись перенесенням петриківського розпису на одяг та сумки, це не нове, проте мене цікавить, щоб цей вид декоративного мистецтва все частіше з’являвся на сучасному одязі. Адже у петриківці жодна робота не повторюється, кожне зображення індивідуальне і не має копії».

На фото зверху: Майстриня Наталія Гордєєва зі своїм вчителем Людмилою Горбулею

Під час тренінгу у майстерні художниці

Катерина Кіба