У Кодексі про адміністративні правопорушення пропишуть штрафи за порушення комендантської години

У Парламенті зареєстровано законопроєкт, який передбачає запровадження відповідальності за порушення комендантської години. Ним пропонується ввести до КУпАП нову статтю 210-2 (Порушення комендантської години в умовах дії воєнного стану). Відповідно до цієї статті, таке правопорушення тягне за собою попередження або накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 850 грн). Ті ж дії, вчинені особою, яка протягом року була піддана адміністративному стягненню за таке саме порушення, – накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн).
Документ також містить процесуальні норми, якими визначаються суб’єкти складання протоколів про адміністративні правопорушення (Національна поліція, Державна прикордонна служба) та суб’єкти розгляду справ і винесення постанов (ст. ст. 222, 222-1 КУпАП).
Автори законопроєкту аргументують необхідність його ухвалення тим, що до 24 лютого 2022 року режим комендантської години в умовах воєнного стану не запроваджувався на території України, тож у чинному законодавстві відсутня відповідальність за порушення відповідних обмежень.
Зазначимо, що раніше у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт, що запроваджує адміністративну відповідальність за порушення встановлених обмежень в умовах дії воєнного стану. Ним, зокрема, пропонується встановити наступні штрафи:
- порушення встановлених обмежень щодо реалізації (відпуску) лікарських засобів під час дії воєнного стану – від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 5100 грн) з конфіскацією лікарських засобів та виручки, одержаної від їх продажу;
- порушення встановлених обмежень щодо продажу алкогольних напоїв під час дії воєнного стану – від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 до 17000 грн) з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від їх продажу;
- порушення комендантської години у межах прикордонної смуги – від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн);
- порушення комендантської години – попередження або накладення штрафу від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 510 грн);
- порушення спеціального режиму світломаскування – попередження або накладення штрафу: на громадян – від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 340 грн) і на посадових осіб – від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 425 до 850 грн). Ті ж дії, вчинені особою, яка протягом року була піддана адміністративному стягненню за таке саме порушення, – накладення штрафу на громадян від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) та на посадових осіб – від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн).
Поки що обидва документи опрацьовуються у профільному Комітеті з питань правоохоронної діяльності.
Довідково. На даний момент на порушників комендантської години поліцейські складають протоколи за ст. 185 (злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського, члена громадського формування з охорони громадського порядку та державного кордону, військовослужбовця) КУпАП. Ця стаття передбачає штраф у розмірі від 136 до 255 гривень або громадські роботи терміном від 40 до 60 годин, а також можливість залучення до виправних робіт строком від 1 до 2 місяців. Крім того, за порушення цієї статті можливе й застосування адміністративного арешту на строк до 15 діб.
У разі ж чинення порушником комендантської години активного опору поліції реєструється кримінальне провадження за ст. 342 (опір представнику влади, співробітнику правоохоронного органу, члену громадського формування з охорони громадського порядку та державного кордону або військовослужбовцю) Кримінального кодексу.