У Верховній Раді пропонують запровадити акцизний податок на солодкі газовані напої

Поділитись:
WhatsApp
Viber

У Верховній Раді зареєстровані законопроєкти щодо запровадження акцизного податку на солодкі газовані напої та внесення відповідних змін до Податкового та Бюджетного кодексів

Першим документом пропонується встановити на мінеральні та газовані води з додаванням цукру та інших підсолоджувачів, ароматичних речовин ставку податку у розмірі 0,1 євро (4 грн) на один літр напою. Другим визначається, що 50% виручених коштів спрямовуватимуться на реалізацію програм профілактики та лікування захворювань, які виникають від регулярного вживання солодких газованих напоїв. Ще 50% буде спрямовано на програму дитячого харчування в школах, зокрема, на закупівлю фермерського молока. 

Як пояснив голова Комітету ВР з питань здоров‘я нації Михайло Радуцький, запровадження акцизного податку на солодкі газовані напої – спільна ініціатива народних депутатів та МОЗ, спрямована на захист здоров’я українців. Консультації із ВООЗ та профільним міністерством, експертами щодо доцільності його введення тривали більше року і більшість експертів схвально поставилися до такої ідеї.

Також він зазначив, що у разі ухвалення законопроєктів Верховною Радою цьогоріч, закон почне діяти наступного року.

«Враховуючи міжнародний досвід, прогнозуємо зменшення обсягу споживання таких напоїв приблизно на 20% і, відповідно, перехід українців на споживання здорової альтернативи, тобто води», – додав Михайло Радуцький. 

 

Також голова Комітету з питань здоров‘я нації навів статистичні дані, згідно з якими на цукровий діабет хворіють майже 1,3 млн українців, і їхня кількість щороку збільшується, причому останніми роками спостерігається значний приріст захворюваності серед дітей шкільного та дошкільного віку. Крім того, за даними ВООЗ, 91% смертей в Україні – це смерті від неінфекційних хвороб, а 63% з них – внаслідок серцево-судинних захворювань, що спровоковані, у тому числі цукровим діабетом.

Водночас, за даними Інформаційного бюлетеня України (дослідження STEPS ВООЗ) «Харчові звички дорослих у віці 18-69 років», 28,3% дорослого населення вживають солодкі безалкогольні напої, охолоджені чаї у пляшках та солодкі компоти частіше, ніж раз на тиждень. Понад дві третини батьків не заперечують, аби їхні діти вживали газовану воду та солодкі пакетовані соки. 

«В одному стакані солодкого газованого напою приблизно 20-25 грам цукру, або ж 5 чайних ложок. Це дорівнює 30% норми цукру за день. Якщо ж випити літр такого напою, рекомендована норма цукру на день буде одразу перевищена.  На відміну від цукру з продуктів харчування, цукор із напоїв (особливо газованих) засвоюється занадто швидко, що перевантажує нашу підшлункову залозу та печінку. З часом це може призвести до розвитку таких захворювань, як діабет, порушення роботи серцево-судинної системи, пошкодження кровоносних судин, ожиріння, захворювання кишково-шлункового тракту. Також виробники часто використовують в газованих напоях замість цукру синтетичні підсолоджувачі, консерванти, барвники, ароматизатори. Особливо вживання таких напоїв шкідливе для людей із груп ризику (із перерахованими вище хворобами), адже велика доза цукру може істотно ускладнити перебіг уже існуючого захворювання, – підкреслює Михайло Радуцький. – Це загальносвітова проблема, яку у понад 50 країн світу вирішують введенням окремого податку. Український парламент спільно з профільним міністерством пропонують спрямувати кошти акцизного податку на солодкі газовані напої на програми лікування захворювань, які викликає вживання солодких газованих напоїв та здорове дитяче харчування у школах».