Уповноважений із захисту державної мови отримав понад 300 звернень про порушення мовного закону на Дніпропетровщині

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Українці стали частіше скаржитися на порушення мовних прав. Так, протягом минулого року на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 3 692 звернення громадян про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Це найбільша кількість скарг за всі роки існування інституту Уповноваженого із захисту державної мови і на 30% більше, ніж у 2022 році (2 846), повідомляється на офіційному сайті мовного омбудсмана.

Найбільше проблем виявили у сфері обслуговування споживачів (ст. 30): майже половина звернень громадян (1 822) свідчать про системні порушення мовних прав громадян України. Зокрема, 992 звернення стосуються відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та інтернет-представництв, 615 – порушень безпосередньо під час обслуговування та 215 – відсутності інформації про товари та послуги державною мовою.

Сфера інформації для загального ознайомлення (ст. 28) та реклами (ст. 32) традиційно посідає друге місце за кількістю зареєстрованих звернень громадян щодо порушення закону. Минулоріч Уповноважений отримав 557 звернень щодо зовнішньої реклами та вивісок.

Крім того, громадяни надіслали 156 звернень щодо порушень законодавства педагогічними та науково-педагогічними працівниками закладів дошкільної, загальної середньої та вищої освіти, а також 170 звернень щодо освіти дорослих.

Кількість звернень щодо порушення мовного закону чиновниками також залишається доволі значною: 186 звернень стосувалися порушень в органах влади, 61 – в установах комунальної та державної власності.

Високою також є кількість скарг щодо порушень у сфері культури (103 звернення) та в медіа (174 звернення).

У розрізі регіонів найбільше повідомлень громадян стосувалися порушення законодавства про державну мову у місті Київ (1 345), а також Харківській (516), Одеській (486), Дніпропетровській (316), Київській (153), Запорізькій (63), Львівській (59), Полтавській (54) та Миколаївській (53) областях.

«Як бачимо, міста-мільйонники – Київ, Харків, Одеса – залишаються лідерами за кількістю звернень про порушення мовних прав громадян. В столиці у 2023 році громадяни зафіксували в більш ніж півтора рази більше порушень, ніж у 2022 році та втричі більше, ніж у 2021-му. Тож ухвалення місцевих мовних програм та суворий контроль за дотриманням мовних прав громадян у всіх сферах суспільного життя має стати серед пріоритетів очільників громад у цьому році», – підкреслив Уповноважений Тарас Кремінь.

За результатами розгляду звернень громадян з метою усунення та недопущення надалі порушення законодавства про державну мову Уповноваженим вжито заходів реагування, у т. ч. проведення державного контролю та накладення на порушників санкцій, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.