В Інституті історії України не змогли підтвердити зв’язок назви міста Павлограда із сином російської імператриці

Підтвердити документальними джерелами, що Павлоград було названо на честь сина російської імператриці Катерини II – Павла «досить важко», тому підготовлений Українським інститутом національної пам’яті фаховий висновок щодо необхідності перейменування міста «є рекомендаційним» і остаточне вирішення питання має бути узгоджене з представниками місцевої громади. Таку відповідь отримала міськрада Павлограда від Інституту історії України НАН України.
Нагадаємо, члени Експертної комісії Українського інституту національної пам’яті, які перевіряли назву міста Павлограда на відповідність вимогам Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», дійшли висновку, що Павлоград названо на честь сина імператриці Катерини ІІ – Павла, тому його необхідно перейменувати. Однак міський голова та депутати Павлоградської міської ради висловили сумніви щодо висновку Експертної комісії УІНП та направили листи-звернення до багатьох інституцій України з проханням надати відповідні історичні документи. У разі відсутності таких документів міська влада наполягала залишити існуючу назву міста – Павлоград.
«У Павлограді відбулося опитування містян щодо вибору одної із запропонованих назв, серед яких були Матвіївськ, Славгород, Благомир, а також Павлоград, але вже на честь апостола Павла. За результатами опитування, в якому взяли участь близько 10 тис. осіб, 82,9% респондентів висловилися за збереження поточної назви. Міськрада Павлограда звернулася до Президента України, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України не ухвалювати рішення про перейменовування міста.
Зважаючи на дискусійність та контроверсійність проблеми, вважаємо, що підготовлений Українським інститутом національної пам’яті фаховий висновок є рекомендаційним, остаточне вирішення питання має бути узгоджене з представниками місцевої громади, які досить чітко артикулюють свою позицію», – йдеться у відповіді Інституту історії України НАН України.