В Україні готується до запуску система неонатального скринінгу новонароджених на спадкові хвороби

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Сьогодні в українських пологових будинках дітей перевіряють лише на 4 спадкові хвороби. Тоді як, наприклад, у ЄС – на 40, у США – більше ніж на 60. Нова програма неонатального скринінгу передбачає діагностику 21 рідкісного захворювання. Про це повідомив голова Комітету ВР з питань здоров‘я нації Михайло Радуцький.

Закон про програму неонатального скринінгу в Україні Президент Володимир Зеленський підписав ще у липні 2021 року. Її головна мета – збільшити кількість досліджень спадкових та вроджених захворювань у новонароджених. Що, в свою чергу, дозволить розпочати лікування тоді, коли в організмі дитини ще не розпочались невідворотні зміни. 

За інформацією Михайла Радуцького, минулого року був погоджений порядок проведення скринінгу. НСЗУ затвердила пакет послуги ранньої діагностики, національна агенція «Медичні закупівлі України» провела закупівлю лабораторного обладнання, а наразі тривають поставки до медичних закладів. Зокрема повністю поставлено обладнання до дитячої лікарні «Охматдит». Старт програми був запланований на 1 червня 2022 року, однак через війну терміни довелося перенести.

«Принципова позиція Комітету та МОЗ – війна не повинна зупинити старт проєкту неонатального скринінгу. Вважаю його стратегічно важливим. Адже здоров’я наших дітей – це майбутнє країни. Під час бойових дій жінки продовжують народжувати немовлят. Ми повинні запустити систему скринінгу, щоб перевіряти всіх новонароджених та у випадку виявлення хвороб одразу розпочинати лікування. Про дату старту проєкту повідомлю згодом», – зазначив голова Комітету ВР з питань здоров‘я нації.