В Україні планують заборонити розміщення рекламоносіїв вздовж автомобільних доріг

Заборонити розміщення рекламоносіїв та прокладання інженерних комунікацій і мереж вздовж смуги відведення автомобільних доріг загального користування пропонується у законопроєкті, який вніс до Верховної Ради Кабмін.
Як зазначається у пояснювальній записці до документу, розміщення рекламоносіїв в межах смуги відведення доріг призводить до інформаційного перевантаження дорожньої обстановки, додаткової фіксації погляду водія та збільшенню часу його реакції під час керування автомобілем. При цьому, по-перше – зовнішня реклама, незалежно від бажання водія, відволікає на декілька секунд його увагу від дорожньої обстановки, що може стати причиною дорожньо-транспортної пригоди; по-друге – рекламоносії, що розміщені на узбіччях доріг, створюють перешкоди дорожнім механізмам, особливо в зимовий період, що, в свою чергу, не забезпечує належного утримання проїзної частини та узбіч автомобільних доріг. Прокладання інженерних мереж або комунікацій вздовж доріг в межах смуги відведення також має негативні наслідки з причини наявності охоронних зон, які встановлюються нормативно-правовими актами у цих сферах.
Метою законопроєкту є врегулювання в правовому полі питань використання смуги відведення автомобільних доріг загального користування суб’єктами господарювання для влаштування заїздів/виїздів та перехідно-швидкісних смуг до об’єктів дорожнього сервісу або для перехрещення смуги відведення інженерними комунікаціями та мережами. Передбачається, що використання смуги відведення буде здійснюватися на платній основі згідно з дозволом органу управління автомобільними дорогами загального користування. Дозвіл на розміщення об’єкта сервісу чи прокладання інженерних комунікацій та мереж вздовж автомобільних доріг можна буде отримати через Центри надання адміністративних послуг, куди потрібно подати заяву у паперовій формі разом із проєктною документацією. Він буде видаватись строком на п’ять років.
Розмір плати за використання суб’єктами господарювання смуги відведення автомобільних доріг загального користування становитиме 14,9 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (за видачу дозволу на влаштування заїзду/виїзду, перехідно-швидкісних смуг до об’єкту дорожнього сервісу) та 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (за видачу дозволу на перехрещення інженерними комунікаціями та мережами). Плата за видачу дозволу буде спрямовуватися у державний дорожній фонд.
В разі ухвалення закон набуде чинності з дня наступного за днем його опублікування, та буде введений в дію через шість місяців з дня набрання чинності. З того моменту суб’єкти господарювання протягом одного року мають привести параметри заїздів/виїздів та перехідно-швидкісних смуг, влаштованих до об’єктів дорожнього сервісу після 2012 року, до вимог, встановлених державними будівельними нормами.
Демонтаж рекламоносіїв, встановлених у смузі відведення автомобільних доріг поза межами населених пунктів, має здійснюватися їхніми власниками протягом місяця після закінчення строку дії дозволів. У разі недотримання зазначеного строку рекламоносії підлягають демонтажу балансоутримувачами автомобільних доріг. Дія цього закону також розповсюджується на рекламоносії, розміщені на підставі дозволів з необмеженим строком дії.
Також передбачається, що під час реконструкції або ремонтів автомобільних доріг загального користування перенесення заїздів/виїздів, перехідно-швидкісних смуг до об’єкта дорожнього сервісу, а також інженерних комунікацій та мереж в межах смуги відведення здійснюється за рахунок їхнього власника.
За попередніми фінансово-економічними розрахунками орієнтовні щорічні надходження до державного дорожнього фонду за отримання дозволів складатимуть більше 18 млн грн.