В Україні у пілотному режимі запрацювала система обліку лікарських засобів «e-Stock»

Мета пілоту – протестувати та у випадку необхідності доопрацювати функціонал збору необхідних ліків та медвиробів, аби в подальшому він покривав всі медичні товари, які закуповуватиме Україна для пацієнтів.
Через систему «e-Stock» заклади охорони здоров’я подаватимуть запити щодо необхідних ліків та медичних виробів, що закуповуватимуться за державний кошт. Система збиратиме інформацію про потребу, доставку, наявність медичних препаратів в лікарнях, їх використання та утилізацію.
З початку 2023 року запрацювали два модулі – збору запитів та управління користувачами. Загалом до кінця року планується завершити весь функціонал: модулі закупівель, логістики, обліку залишків та публічних даних.
Наразі до системи підключені 162 лікарні, що подаватимуть потреби в медичних товарах на 2023 рік за напрямами «доросла онкологія», «ендопротези» та «набори для трансплантації».
«Впровадження цієї системи дозволить пацієнту в режимі онлайн перевіряти наявність потрібних препаратів у медичному закладі. Сьогодні доводиться телефонувати у лікарню, звертатися до керівників відділень чи закладу. Система «e-Stock» максимально спростить процес пошуку ліків. А також дозволить попередити випадки, коли із пацієнтів вимагають гроші за препарати, які закуплені за бюджетні кошти та знаходяться у лікарні», – прокоментував голова Комітету ВР з питань здоров‘я нації Михайло Радуцький.
«Щороку держава закуповує дуже широкий спектр лікарських засобів і медичних виробів – на мільярди гривень. Однак майже кожний, хто хоча б раз стикався з системою охорони здоров’я, знає таку історію. Ліки, у тому числі ті, що мають надаватись безкоштовно, теоретично є чи мають бути, однак насправді їх немає… ну от щойно закінчились… Але ось тут поруч є аптека, де вони точно є – тримайте перелік того, що треба купити. Такі історії тривали десятиліттями, і чомусь це нікого не цікавило.
І ось – нарешті, хай і в експериментальному поки що режимі, але буде здійснена спроба вирішити цю проблему та виправити ситуацію.
Система принесе користь усім:
- державі, яка зможе краще планувати, фінансувати, розподіляти та при необхідності перерозподіляти ліки у ті заклади, де вони зараз більш потрібні;
- пацієнтам, які зможуть отримати інформацію про доступність тих чи інших ліків.
Сподіваюсь, що перехід з експериментального на звичайний режим роботи системи «e-Stock» відбудеться швидше, ніж через рік, який відведено на цей процес», – зазначив голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Запуск пілоту системи відбувся за підтримки міжнародних партнерів: проєкту USAID «Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців» (SAFEMed) та Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.