Вихід з повного блекауту може зайняти до 10 днів, – прем’єр-міністр Денис Шмигаль

При найбільш складному випадку повного блекауту вихід з нього займе від 7 до 10 днів. Про це заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна». При цьому він підкреслив, що це лише теоретичні розрахунки енергетиків, «бо світ не переживав ще таких речей».
За інформацією прем’єр-міністра, з 10 жовтня росіяни випустили більше 1 тис. ракет по енергосистемі країни, було 9 хвиль масованих ракетних ударів та десятки атак меншого масштабу. В результаті фактично 50% енергосистеми пошкоджено або зруйновано.
«Було пошкоджено більше 50 підстанцій різного класу напруги та більше 50 високовольтних ліній електропередачі. Це звичайно призводить до складностей в транспортуванні електроенергії. Розв’язувати цю проблему можна лише в один спосіб – це ремонт і відновлення пошкоджених об’єктів, чим наші енергетики цілодобово героїчно і займаються. Завдяки цьому ми в середньому протягом двох діб після кожного обстрілу відновлюємо мережеву спроможність нашої системи», – зазначив Денис Шмигаль.
Щодо дефіциту генеруючої потужності, який може сягати кількох гігават, на думку голови Кабміну, покрити всі потреби країни дозволило б повернення в енергосистему України Запорізької АЕС, яка має потужність 6 ГВт. «Тому ми постійно працюємо над демілітаризацією ЗАЕС», – підкреслив він.
Прем’єр-міністр також повідомив, що зараз відновлюють роботу газотурбінних та газопоршневих електростанцій українського виробництва, які можна використовувати у великих містах для забезпечення водою і теплом, а також для запуску атомних блоків при блекауті.
«Вони мають невеликі блоки, в середньому 50 МВт. Але якщо їх ставити 20 штук в ряд, виходить 1 тис. МВт – це атомний блок. Такі станції, як правило, не потребують особливого людського втручання і обслуговування, це величезний плюс. Хоч виробництво електроенергії на них коштує дорого, але вони хороші тим, що дуже швидко піднімаються – до 3 хвилин», – зауважив Денис Шмигаль.
Він запевнив, що в Україні створені всі умови для виходу з можливого блекауту:
«У нас достатньо диверсифікована система генерації, щонайменше шість видів – атомна енергетика, теплова вугільна, гідрогенерація, малі ГЕС та малі ТЕЦ, основним завданням яких є виробництво тепла, але вони також можуть виробляти електроенергію. Є відновлювальні джерела енергії: вітер, сонце, інші альтернативні джерела. При блекауті вони можуть працювати в «острівцях», і ми з окремих острівців забираємо електроенергію і починаємо «в’язати» в єдину систему», – підкреслив очільник уряду.
Централізовано переміщати людей з великих міст в так звану сільську місцевість у разі блекауту не планується, допомагати їм вижити в критичні часи мають «пункти незламності», додав Денис Шмигаль. За його словами, через два тижні їхня кількість зросте до 15-17 тисяч.
«Мова йде не про комфорт, мова про виживання. А коли мова йде саме про виживання, то нам необхідно забезпечити мінімальний набір для виживання: їжа, тепла вода, тепло, зв’язок і електроенергія. Якщо брати лише вокзали – це уже може стати прихистком для сотень тисяч людей, я зараз навіть не говорю про школи і лікарні», – підкреслив він.
Також прем’єр-міністр зазначив, що збереження системи опалення в разі блекауту лежить на місцевій владі. «Всі чітко знають, що при мінусовій температурі буде 1-2 доби для того, щоб злити воду з опалювальних систем, аби не відбулося їх замерзання. Всі протоколи прописані, всі знають, що робити», – додав він.
«Ми розуміємо, що відбуватиметься. Частина людей переїде в найближчі сільські населенні пункти, частина планує залишитись в містах і вже зробила відповідні приготування. Хтось прийде в «пункт незламності». Хтось виїде за кордон. Окремі інструкції мають соціальні служби, бо є велика категорія людей, які потребують підтримки і опіки. Окремі інструкції в енергетиків, як максимально швидко відновити систему, і заживити в першу чергу «об’єкти виживання» – постачання води, тепла та зв’язку. Ключове завдання буде вижити. Тому зараз робимо усе, аби не допустити такого сценарію», – підкреслив Денис Шмигаль.