З наступного року вперше в Україні пацієнтам зі спінальною м’язовою атрофією будуть доступні безоплатні ліки

Сьогодні, 9 грудня, уряд затвердив перелік медичних препаратів, які будуть закуповуватися за за договорами керованого доступу – це механізм закупівлі оригінальних (інноваційних) лікарських засобів за результатами прямих та конфіденційних перемовин між замовником і фармацевтичним виробником.
Як повідомив голова Комітету ВР з питань здоров‘я нації Михайло Радуцький, це дозволило завершити перемовини МОЗ та Національної агенції «Медичні закупівлі України» щодо закупівлі лікарського засобу «Еврісді» («Рисдиплам») виробництва компанії «Roche», який використовують для лікування пацієнтів зі спінальною м’язовою атрофією 1 типу. Для пацієнтів цей життєво необхідний препарат стане доступний з початку наступного року. Як наслідок, вперше в Україні пацієнта будуть доступні безоплатні ліки від СМА.
СМА – це рідкісна нервово-м’язова хвороба, яка призводить до атрофії кінцівок та смерті. Один флакон препарату «Рисдиплам» в українських аптеках коштує понад 250 тисяч гривень. Це – єдиний лікарський засіб від спінальної м’язової атрофії, яким можна самостійно лікуватися вдома, адже його потрібно приймати перорально.
За словами виконувача обов’язків гендиректора МЗУ Едема Адаманова, в Україні 111 маленьких пацієнтів мають це захворювання. Через надзвичайно високу вартість лікування їхні родини змушені були витрачати всі заощадження та збирати кошти від небайдужих, аби придбати ліки.
Зазначений лікарський засіб безоплатно отримуватимуть пацієнти зі СМА, які відповідатимуть критеріям включення до програми (вік, тип хвороби тощо), в тому числі ті, яким буде поставлено діагноз за результатами програми розширеного неонатального скринінгу. Детальні умови отримання пацієнтами цього лікарського засобу буде повідомлено згодом.
Як повідомлялося раніше, у Дніпропетровській області на обліку з СМА стоять 22 дитини.
Також, з посиланням на голову НСЗУ Наталію Гусак, Михайло Радуцький повідомив, що на наступний рік планується подальше розширення програми «Доступні ліки»: до неї додадуть роздачу тест-смужок інсулінозалежним, імуносупресивні препарати, знеболюючі ліки для паліативних хворих. Відповідні кошти закладені до держбюджету.
Нагадаємо, що з листопада цього року програма була розширена ще на два напрями: «Хронічне обструктивне захворювання легень» та «Хвороба Паркінсона». Станом на сьогодні до програми входять 435 медичні препарати, які можна забрати у 9 тис. аптеках, інсулін – у 3,2 тис. аптечних закладах.