Затверджені нові правила взяття на військовий облік: що змінилося для військовозобов’язаних?

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Новий порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (постанова № 1487) було оприлюднено 3 січня Кабінетом Міністрів України.

Сам документ було прийнято ще до Нового року – 30 грудня, та опубліковано на цьому тижні. 

Серед великої кількості нововведень можна виокремити основні. Так: 

  • Подавати відомості про себе до ТЦК та СП (структура, що замінила систему військкоматів) можна буде через «Дію» на підставі свого місця проживання (наразі функціонал ще не працює).
  • Змінився вік, з якого треба ставати на військовий облік: 16 років (у рік досягнення 17-річного віку) замість 17, як було раніше. 
  • На роботу чи навчання відтепер повинні будуть приймати лише за наявності у громадянина підтвердження, що він належним чином стоїть на військовому обліку. Усі центри зайнятості передаватимуть до ТЦК та СП інформацію про безробітних військовозобов’язаних.
  • Військовий облік серед українців за кордоном будуть вести дипломатичні відомства, вони будуть також «сприяти поверненню» військовозобов’язаних в Україну під час мобілізації. Якщо українець перебуває за кордоном до трьох місяців, на військовий облік там можна не ставати.
  • Військовий облік поділили на загальний і спеціальний. До загального віднесли військовозобов’язаних, в яких немає «броні», до спеціального – в яких вона є.
  • Жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, та досі не були на військовому обліку, можуть влаштовуватися на роботу без обов’язкового взяття на військовий облік до 2026 року.

«Призовники, військовозобов’язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність», – зазначається у документі.

З повним текстом постанови можна ознайомитися за посиланням.