Естетика і практичність: використання бирючини в декоративному ландшафтному дизайні

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Неповторний характер і особливу привабливість ландшафтному дизайну здатна надати унікальна рослина — бирючина (лігуструм). Однією з головних переваг рослини є здатність без проблем переносити обрізання та добре тримати надану їй форму. Саджанці бирючини різних сортів, які доставляють з Нідерландів, пропонує у великому асортименті інтернет-магазин «Флоріум».

Різновиди бирючини для декоративного ландшафтного дизайну

Ці рослини є листопадні або вічнозелені чагарники, вкриті листям з виразним забарвленням. Якщо кущі бирючини з різним кольором листя чергувати між собою при створенні живоплоту, вони зможуть оживити ландшафт будь-якого саду або ділянки. Наприкінці літа кущі покриваються дрібними білими квітками.

Загалом відомі близько 40–50 видів цієї культури у вигляді чагарників чи невеликих дерев. Але найкраще в Україні прижилася бирючина звичайна. Цей вид культури включає безліч сортів, що використовуються для декоративного ландшафтного дизайну. Ось кілька прикладів сортів рослин цього виду, що особливо широко використовуються в облаштуванні садів.

Лігуструм Лодензе. Ця рослина являє собою чагарник висотою до 1 і шириною до 1,5 метра з компактною густою кроною. Її листя еліптичної форми вузьке, загострене та шкірясте. Воно розташоване супротивно, влітку має темно-зелений колір, узимку — бронзово-коричневий.

У червні–липні Лігуструм Лодензе покривається маленькими квітками білого кольору з різким ароматом, зібраними в суцвіття. Рослину цього сорту легко обрізати та надавати їй бажаної форми. Тому Лігуструм Лодензе є прекрасним вибором для використання як невеликий живопліт.

Прикладом бирючини середнього розміру є чагарник Лігуструм Аргентум. Висота дорослої рослини складає близько трьох метрів. Вона має блискуче барвисте зелене листя з кремовою облямівкою. Може використовуватися як для одиночних посадок, так і для створення:

  • живих огорож;
  • бордюрів;
  • міксбордерів.

Новинкою на українському ринку є Лігуструм Liga. Цей надзвичайно міцний та гнучкий чагарник з густими гілками і короткими бічними пагонами росте дуже швидко. Висота дорослої рослини становить від 2 до 3 метрів. Кора цього сорту бирючини спочатку має зеленуватий, потім коричнево-сірий колір. Листя зі шкірястою текстурою має форму еліпса. Воно зверху гладке та зелене, а з нижньої сторони — матове, світло-зелене.

У липні на чагарниках з’являються кремові або білі квітки з густим солодким ароматом, зібрані в короткі волоті. Пізніше вони перетворюються на чорні, блискучі плоди, що прикрашають рослину протягом усієї зими. Завдяки своєму зовнішньому вигляду та особливо великій витривалості (може рости на будь-яких видах ґрунту, витримувати загазованість, посуху та мороз до 25 градусів) «Ліга» є сортом бирючини, що найчастіше використовується в ландшафтному дизайні. Зокрема, Лігуструм Liga є просто ідеальною рослиною для живоплотів.

Ідеї для дизайну, які підкреслять красу бирючини

Якщо за бирючиною правильно доглядати і креативно підійти до її використання в ландшафтному дизайні, ця рослина зможе надати вашому саду або ділянці чарівність та неповторний вигляд. За допомогою різних сортів бирючини можна:

  • створювати алеї, розташовуючи рослини вздовж стежок;
  • формувати оригінальні живоплоти.

Можна також використовувати культуру як акцент, центральний елемент в садових композиціях, що включають і інші рослини.

Як доглядати за композиціями з бирючини?

Щоб композиції з бирючини привертали увагу та радували око протягом багатьох років, необхідно:

  • регулярно підгодовувати рослини органічними добривами;
  • підтримувати оптимальний рівень вологи у ґрунті.

Для формування красивої крони, поліпшення цвітіння та забарвлення кущів восени важливо проводити навесні їхню обрізку.

Поради щодо комбінування бирючини з іншими рослинами

Для забезпечення гармонійного сусідства та збереження естетики при створенні композицій з бирючини та інших видів рослин важливо:

  • підбирати рослини зі схожими умовами вирощування;
  • комбінувати лігуструм із декоративними травами та іншими видами чагарників для створення різноманітних форм та текстур саду.

Для створення композицій за принципом розмаїття, що привертають увагу в різні пори року, можна поєднувати бирючину з квітучими рослинами.