Горор-література: від класики до сучасних шедеврів

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Історія знайомої сучасному читачеві горор-літератури почалася порівняно недавно — лише у XVIII столітті. Але навіть за декілька століть встигли з’явитися знакові для жанру романи та мала проза, сформулюватися певні правила та характеристики жанру.

Який класичний горор прочитати холодного темного вечора? А чи є гідні представники сучасного горору, що заслуговують уваги? Про все це дізнаєтеся в нашому матеріалі.

Класична література жанру горор

Ми не будемо брати до уваги античні та середньовічні тексти, позаяк на той час жанрова різноманітність не була ще такою визначеною. Але сюжети та постаті того часу — реальні чи вигадані — використовувалися й авторами Нового часу.

Готична література кінця XVIII століття — найяскравіший приклад горору. Таємничі замки з прихованими ходами, привиди, містика та нерозкриті таємниці минулого — усе це заклало основу до формування жанру в наступних століттях.

Першими канонічними горор-історіями стали:

  1. «Кармілла», Джозеф Шерідан ле Фаню. Це невелика історія про таємничу незнайомку, яка з’являється в житті головної героїні Лаури однієї ночі. Вони стають подругами, проте гостя на ім’я Кармілла поводиться дивно, ходить залами замку вночі. Ця книга вважається першою класичною історією про вампірку.
  2. «Химерна пригода з доктором Джекілом та містером Гайдом», Р. Л. Стівенсон. Повість про лікаря, який перетворювався на жорстокого вбивцю ночами та не міг себе контролювати. Класична історія про невідомі людині глибини її власної особистості.
  3. «Легенда про Сонну Лощину», В. Ірвінг. Американська повість про Вершника без голови в одному з голландських поселень у США.
  4. «Дракула», Брем Стокер. Роман написаний у вигляді листів. Розповідає історію одного з найвідоміших вампірів сучасності — графа Дракули. Він зустрічається з нареченим Вільгельміни у Трансильванії та обманом на кораблі відпливає на британські острови. Там він продовжує свою криваву подорож.

Ну і як не згадати містичні повісті Лавкрафта та Чемберса. Перший створив справжню систему потойбічних богів, організувавши її у власний всесвіт. У ньому люди — беззахисні та маленькі.

Сучасні автори горор-літератури

Найпопулярніший письменник сучасного горору — Стівен Кінг. З його робіт варто спробувати прочитати книжки:

  • «Кладовище домашніх тварин»;
  • «Мізері»;
  • «Воно»;
  • «Гра Джералда»;
  • «Безсоння»;
  • «Сяйво» тощо.

Також можна взяти будь-яку збірку його короткої прози.

Любителям історій про серійних убивць варто звернути увагу на романи Джона Гарріса про Ганнібала Лектора.