Позаматкова вагітність. Що це таке та причини виникнення

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Запліднена яйцеклітина може не дістатись до порожнини матки, а почати розвиватись в інших місцях, не облаштованих для цього – яєчнику, матковій трубі тощо. В таких випадках діагностується позаматкова вагітність. Патологічний стан становить небезпеку для вагітної жінки та потребує швидкого вирішення.

Позаматкова вагітність є рідкою аномалією, яка може розвиватись під впливом наступних чинників:

  • гормональні збої, особливо у жінок після 35 років;
  • порушення розвитку фаллопієвих труб або матки;
  • розвиток хронічних запальних процесів в статевих органах;
  • формування новоутворень в репродуктивних органах;
  • порушена прохідність маткових труб, коли у яйцеклітини немає нормальних передумов, щоб спокійно дістатись до маткової порожнини.

Тривале використання внутрішньоматкових спіралей або неконтрольоване застосування гормональних контрацептивів також підвищує ризик позаматкової вагітності. За жінками віком 30-35 років і старше спостерігає лікар з моменту підтвердження вагітності, щоб швидко виявити можливий розвиток ембріону поза маткою.

Які клінічні прояви позаматкової вагітності

На початковій стадії позаматкова вагітність розвивається в типовому режимі для будь-якої вагітності. Відбувається затримка місячних, набухання молочних залоз, зміна гормонального фону. Очевидні симптоми патології з’являються тоді, коли плодове яйце суттєво збільшується в розмірі. Через його знаходження не в порожнині матці, а не призначених для розвитку областях, спостерігаються наступні симптоми:

  • тягнучі та ниючі болі різної інтенсивності;
  • болючі відчуття в грудях, але це характерно і для звичайної вагітності;
  • водянисті або кров’янисті виділення з піхви;
  • дискомфорт під час інтимної близькості.

Єдиним надійним способом діагностування позаматкової вагітності є звернення до лікаря. Проведення УЗД дозволяє виявити плід поза маткою на четвертому тижні, але більш ефективним є гормональний аналіз. Справа в тому, що при позаматковій вагітності концентрація ХГЛ нижча, ніж при нормальному її протіканні.

Як лікувати позаматкову вагітність

Лікувальний процес при позаматковій вагітності передбачає її переривання шляхом видалення плідного яйця. Лапароскопічна операція дозволяє акуратно дістатись до місця розташування ембріону, без серйозного травмування тканин та органів. При проведенні втручання на 5-6 тижні можна видалити плідне яйце зі збереженням репродуктивних органів та їхніх функцій.

Якщо жінка проігнорувала перші неприємні симптоми, і звернулась до лікаря на 10-12 тижні вагітності, може бути запізно. Через суттєву деформацію придатків доводиться видаляти труби, щоб зберегти пацієнтці життя, але втрачається можливість подальшого зачаття дитини.

Джерело: сайт bilyak.com.ua.