Сергій Токарєв розповів про потенціал STEM в Україні

Дослідники, аналітики, винахідники та інженери можуть стати головним ресурсом для підвищення економіки нашої країни, адже саме вони стоять за успіхами кожної великої компанії. Сьогодні ми повинні не лише захищати науковців, а й забезпечити для них сприятливі умови, щоб нові технології та продукти створювалися саме в Україні.
«Згідно зі звітами Європейської комісії, до весни 2023 року через повномасштабне вторгнення було знищено або пошкоджено 35% наукової інфраструктури, а близько 25% українських дослідників вимушено покинули країну. Щоб не втратити весь науковий потенціал, ми мусимо діяти вже зараз», – говорить інвестор та ІТ-бізнесмен Сергій Токарєв.
Дослідження та розробки – двигун глобального прогресу
Світові витрати на дослідження та розробки (R&D) з початку 2000-х років зросли майже втричі. На 2023 рік цей показник склав 2,75 трильйони доларів, а лідерами вважаються Ізраїль та Південна Корея, які інвестують в R&D 5,5% та 4,9% ВВП. В свою чергу країни ЄС витрачають в середньому 2,2% ВВП. На жаль, Україна навіть до повномасштабного вторгнення вкладала лише 0,29% ВВП, і зараз цей показник не покращився.
Але сучасна економіка диктує свої правила, тому швидкість розробки інноваційних технологій невпинно зростає. Варто лише згадати штучний інтелект, який сьогодні інтегрують чи не в усі галузі. Тому важливо викладатися на максимум, аби Україна стала місцем, де будуть створювати подібні інновації.
«В нас є STEM-потенціал. Жахливі реалії війни призвели до неймовірного стрибка в галузі оборонних технологій. Через повномасштабне вторгнення українські винахідники та дослідники почали буквально в гаражах і майстернях розробляти інноваційні рішення для війська. Практично йдеться про цілу індустрію мілітарі стартапів», – наголошує Сергій Токарєв.
Сьогодні Україна вважається одним з найбільших виробників дронів у світі. Але справа не лише в MilTech. Наприклад, компанію Esper Bionics, яка спеціалізується на створенні біонічних протезів, було визнано журналом Time кращою в 2022 році.
Подібні приклади демонструють високу компетенцію українських спеціалістів у галузі STEM. Цей потенціал не лише можна, а й необхідно розвивати в інших сферах, як-от енергетика, агротехнології або кібербезпека.
Як розкрити STEM-потенціал
Обираючи майбутню професію, з’являється безліч питань: де працюватимете, чи є перспективи, чи можна знайти роботу за спеціальністю тощо. Щоб їх вирішити, потрібно розробити цілісну систему та інфраструктуру, що спонукатимуть людину йти вчитися та працювати у STEM.
Сергій Токарєв виділяє кілька ключових точок:
- Мотивація вчителів – потрібно забезпечити педагогам конкурентну заробітну плату та створити навколо них соціальний престиж.
- Популяризація STEM серед школярів – щоб у країні з’явились нові аналітики, науковці, дослідники, інженери та винахідники, необхідно вже зараз впроваджувати позакласні курси, олімпіади та конкурси для школярів.
- Більше дівчат у STEM – завдяки підтримці держави різноманітні освітні програми та школи дозволять забути про стереотипи та збільшити кількість жінок у цій галузі.
- Інструменти комерціалізації для студентів – потрібно запроваджувати прикладні моделі навчання, щоб освіта давала не лише теорію, а й практичні навички.
- Співпраця науки та бізнесу – створюючи технопарки, інноваційні хаби в університетах та акселератори, можна налагодити зв’язок між підприємцями та науковцями.
Сергій Токарєв наголошує на тому, що Україна має всі шанси вийти у лідери серед країн, які створюють технологічні інновації. У нас є таланти, приклади проривів і мотивація.