Що має бути в кожній домашній аптечці?

Аптечка – це предмет, який є у кожному будинку, і це абсолютно правильно з погляду турботи про здоров’я. Також не обійтися без неї у школі, офісі, університеті та автомобілі. Однак збираючи аптечку вперше, багато губляться: які ліки варто купувати, а без яких можна обійтися? Розглянемо найважливіші атрибути домашнього контейнера або сумки для першої допомоги.
Вибір ліків для аптечки
Абсолютно універсальних аптечок не існує, адже у кожної людини свої захворювання та ліки, які їй необхідно приймати тимчасово чи постійно. Однак все ж таки певний набір препаратів та інших медичних атрибутів повинен бути у кожної людини. Сюди відносяться:
- знеболювальні;
- жарознижувальні;
- препарати від кашлю, нежиті та застуди;
- антигістамінні препарати;
- препарати від шлунково-кишкових розладів;
- антисептики та перев’язувальні матеріали для ран та травм: бинти, пластирі, перекис водню;
- протизапальні мазі;
- краплі для очей та вух;
- серцеві та заспокійливі засоби, препарати від артеріального тиску.
Також не забудьте про градусник, грілку та інші незамінні атрибути аптечки.
Збираючи аптечку, враховуйте вік членів сім’ї. Наприклад, для людей похилого віку корисним буде прилад для вимірювання тиску, а для немовлят знадобиться аспіратор для носа або безконтактний термометр.
Якщо ви збираєте аптечку для офісу, то список ліків можна трохи скоротити.
Аналоги дорогих ліків
В інтернеті часто можна зустріти таке поняття як «аналоги дорогих ліків ». Що ховається під цим терміном? Справа в тому, що аналоги дорогих ліків (генеричні ліки або ліки із загальною назвою) містять ту ж активну фармацевтичну складову, що і брендові ліки, але випускаються під іншою назвою. Тому такі препарати є доступнішими та дешевшими варіантами дорогих брендових ліків.
Ось кілька прикладів найпопулярніших дорогих ліків та їх можливих аналогів:
- Нурофен можна замінити на Ібупрофен;
- Мезим – Панкреатином;
- Сорбекс – активованим вугіллям;
- Імодіум – Лоперамідом;
- Кларітін – Лоратадіном.
Таких прикладів можна навести дуже багато. Однак будьте уважні: якщо йдеться про серйозні препарати, наприклад, серцеві, то краще дотримуватися рекомендацій лікаря.
Болезаспокійливі та жарознижувальні
Головний, зубний, менструальний та інші види болю створюють людині великий дискомфорт. Тому знеболювальні препарати обов’язково мають бути в аптечці.
Зазначимо, що універсальних ліків від болю не існує. У кожної людини свій больовий поріг та чутливість до препаратів. Тому радимо покласти в аптечку кілька різних ліків:
- Спазмалгон – зазвичай допомагає від головного та менструального болю;
- Цитрамон і Анальгін стануть у пригоді при головному болі;
- Німесіл або Німід – від зубного болю та болю в суглобах;
- Але-шпа – знімає спазми і зазвичай застосовується при ниркових коліках, болі у шлунку.
Також можна як болезаспокійливий можна використовувати Солпадеїн, Темпалгін та інші препарати.
Традиційні жарознижувальні ліки – це Парацетамол, Ібупрофен, ацетилсаліцилова кислота (Артеріум). Також вони можуть діяти і як болезаспокійливе. Краще тримати в аптечці кілька препаратів і чергувати їх за високої температури. Для дитячої аптечки придбайте ліки у вигляді суспензії.
Препарати для травлення
Для поліпшення травлення можна приймати панкреатину або інші аналоги – Креон, Мезім, Фестал.
Препарати при проблемах із ШКТ
Сюди можна віднести кілька видів препаратів:
- При отруєннях необхідно приймати сорбенти – Атоксіл, Смекту, Ентеросгель.
- Для зняття нападів печії – Ренні, Алмагель, Маалокс.
- Для лікування діареї – Лоперамід або Імодіум.
- Для відновлення мікрофлори кишечника використовуйте пробіотики – Лінекс або Лінекс форте, Йогурт, Ентерожерміна, Лактовіт.
- Ліки для покращення роботи печінки – Гепабене, Есенціалі.
- Кошти, які допомагають при запорах – Дуфалак, Лактулоза сироп.
Також добре мати в аптечці засоби, які допомагають відновити водний баланс при діареї або блюванні, наприклад, Регідрон.
Антигістамінні препарати
Є кілька засобів, які допомагають впоратися із проявом сезонної чи інших видів алергії. Найбільш відомі – Супрастін, Кларітін, Феністіл. Також можна взяти Аллергофрі, Дезлоратадин, Лоратадин або Алерзін для лікування алергічного риніту.
Також рекомендуємо купити мазь, яка допомагає при укусах комах для зменшення болю та сверблячки, наприклад, Феністил.
Серцеві та заспокійливі засоби, засоби від підвищеного артеріального тиску
Найпопулярніші заспокійливі засоби – це Валокордін або Корвалол. Також можна використовувати таблетки – Корвалтаб або Корвалмент.
При болях у серці рекомендується приймати Нітрогліцерин. Однак з цими ліками варто бути дуже акуратними, оскільки вони досить сильні.
При високому артеріальному тиску можна приймати Каптоприл або Каптопрес.
Кошти від застуди та грипу
Простуд та грип – найчастіші хвороби. Щоб зняти симптоми головного болю, закладеності носа, ломоти у тілі, можна пити спеціальні порошки. Це Терафлю, Фервекс, Мілістан.
Також рекомендуємо придбати такі препарати:
- Від болю в горлі – Стрепсілс, Септолете, Фарінгосепт (у таблетках) або спеціальні спреї.
- Від кашлю – Мукалтін, АЦЦ, Лазолван.
- Від нежиті – Отрівін, Назівін, Піносол або комбіновані препарати. Будьте уважні: деякі краплі мають лише судинозвужувальні властивості, але не лікують.
Препарати для лікування грипу та коронавірусу слід приймати за призначенням лікаря.
Що ще покласти в аптечку
Також рекомендуємо запастися такими препаратами:
- Антисептики – перекис водню, Хлоргексидин.
- Перев’язувальні матеріали – вата, бинт, лейкопластир, еластичний бинт.
- Медичні маски та рукавички.
- Мазь при забитих місцях (Троксевазин) і від болю в суглобах і м’язах (Вольтарен, Диклак гель).
- Очні краплі для промивання (Чиста сльоза) та від болю у вухах (Отіпакс).
- Фізрозчин.
Зазначимо, що будь-які препарати краще купувати після консультації з лікарем – не займайтеся самолікуванням.
Зберігання ліків вдома
Зберігання ліків вдома – важливий аспект турботи про ваше здоров’я та безпеку. Наведемо деякі основні рекомендації щодо правильного зберігання:
- Завжди уважно читайте інструкції на упаковці ліків та дотримуйтесь вказаних рекомендацій. Деякі ліки потрібно зберігати в холодильнику, а інші – у сухому та прохолодному місці, захищеному від прямого сонячного світла.
- Тримайте ліки в оригінальній упаковці. Ніколи не перекладайте медикаменти з оригінальної упаковки до інших контейнерів, щоб уникнути плутанини та помилок у дозуванні. Залишайте ліки в їхній оригінальній упаковці – з назвою ліки, дозуванням та терміном придатності.
- Зберігайте ліки в недоступному для дітей місці. Діти цікаві і можуть випадково прийняти ліки. Тому важливо зберігати аптечку у місці, недоступному для дітей. Підійде закрита шафа або ящик – головне досить високе, щоб дитина не змогла туди забратися.
- Уникайте вологості. Це може вплинути на ефективність та безпеку ліків. Тому не зберігайте ліки у ванній кімнаті чи інших вологих місцях, краще – у сухому місці.
- Уникайте перегріву. Високі температури можуть негативно впливати на ліки, тому не зберігайте їх біля плити або батарей.
- Регулярно переглядайте вміст аптечки та викидайте прострочені ліки. Вони неефективні та небезпечні для здоров’я. Обов’язково дотримуйтесь правил безпечної утилізації.
Збираючи домашню аптечку, обов’язково враховуйте різні ситуації. Безперечно, не потрібно скуповувати всю аптеку і зберігати багато непотрібних ліків. Проте базовий набір коштів для першої допомоги має бути обов’язковим.