Токсичний гепатит — як проявляється і чому виникає

Поділитись:
WhatsApp
Viber

Токсичний гепатит — це захворювання, яке розвивається на тлі ураження печінки різними речовинами. Вони можуть проникати в організм ззовні або синтезуватись вже в ньому. Печінка — це головний орган, який відповідає за детоксикацію, тому вона змушена контактувати з отрутами та токсинами в процесі їх знешкодження. Водночас її тканина також може пошкоджуватися, що призводить до клінічної картини гепатиту.

Лікування цього стану потрібно починати якомога раніше, відразу після встановлення діагнозу. Проводиться комплексна лабораторна та інструментальна діагностика (АЛТ-аналіз, УЗД печінки, дослідження на антитіла до вірусів гепатиту та інші). Лікарю важливо встановити причину патологічного стану, бо тільки так можна підібрати ефективну терапію та уникнути небезпечних ускладнень.

Чому виникає токсичний гепатит

Для розвитку цього захворювання необхідний тривалий контакт клітин печінки з токсинами, отрутами та іншими шкідливими речовинами. До них належать:

  • препарати, що приймаються безконтрольно або мають виражену гепатотоксичність;
  • рослинні алкалоїди — під час випадкового вживання стрихніну, колхіцину;
  • отрути грибів — особливо високий ризик під час вживання лісових грибів;
  • промислові отрути — миш’як, пестициди, фенол (ці випадки нерідкі серед працівників відповідних виробництв);
  • вживання великої кількості етилового спирту — він небезпечний для печінки та нервової системи, може викликати алкогольний гепатит.

Такі отруєння виникають під час вживання неперевірених продуктів, перебуванні у шкідливих умовах. Фактори ризику — часті стреси та хвороби, що супроводжуються утрудненням відтоку жовчі. Важливо вчасно діагностувати хворобу, щоб її перебіг не посилювався. У приватних лабораторіях (наприклад, в Ескулабі https://esculab.com/analysis) можна здати всі необхідні аналізи, які лікар призначає під час звернення до нього з характерними скаргами.

токсичний гепатит

Як проявляється захворювання

Виділяють дві форми хвороби — гостру та хронічну. Крім тривалості перебігу вони також відрізняються інтенсивністю клінічних проявів.

Для гострої форми характерні:

  1. Ознаки запалення печінки. До них належить біль у правому підребер’ї та жовтяниця. Орган не може виконувати своїх функцій, і при тяжкому пошкодженні тканин ці симптоми стають очевидними.
  2. Загальні порушення. Через прогресивну інтоксикацію виникають загальна слабкість, біль голови, погіршення самопочуття.
  3. Диспептичні прояви. Спостерігаються нудота, блювання та здуття живота, оскільки печінка не виробляє достатньо жовчі. Може відчуватися гіркота в роті, особливо після відрижки.

Якщо хворобу не лікувати, на фоні поступового руйнування печінкової тканини з’являються ознаки печінкової недостатності — кровоточивість, пригнічення когнітивних функцій.

Хронічна форма відрізняється меншою інтенсивністю перебігу, тому її складніше діагностувати. Якщо стадія гостра, краще звернутися до фахівця.